فراخوان دوره آموزشی


مبانی ، تشریح الزامات و ممیزی داخلی براساس استاندارد  ISO /IEC 17020

محتوای دوره آموزشی

سازمان ایزو و کمیته ارزیابی انطباق CASCO - واژگان کلیدی و اصطلاحات کاربردی - تایید صلاحیت - اعتبار بخشی

آشنایی با مفاهیم سیستم های مدیریت کیفیت و فرآیند آن -بازرسی - آشنایی با تاریخچه استاندارد 17020

تسلط بر ساختار استاندارد 17020 - تسلط بر محتوای استاندارد 17020 - تسلط بر روش ممیزی الزامات استاندارد 17020


برگزار کننده : دفتر آموزش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه استاندارد

تاریخ برگزاری : 10 لغایت 12 آذرماه 1397

مدرس : آقای مهندس جهانگیری ،مدیر تضمین کیفیت شرکت مهندسی صنعتی فهامهمنبع خبر : پژوهشگاه استاندارد


  • 15420304480101.jpg

پیام رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد


 از زمان شکل گیری نخستین انقلاب صنعتی که جوامع روستایی و کشاورزی را به جوامع صنعتی و شهری تبدیل کرد تا امروز که چهارمین انقلاب صنعتی را پشت سر می گذاریم، ضرورت بهره مندی از استانداردها بیش از پیش احساس شده است. با بروز انقلاب چهارم صنعتی، فناوری هایی ظهور و اشاعه پیدا کرده است که فاصله میان سپهرهای فیزیکی، رایانشی و زیستی را کمرنگ یا حذف و کل نظام تولید و مدیریت را در هر صنعت و کشوری متحول می کند که در این شرایط نیاز به استاندارد و رعایت آن را ضروری و اجتناب ناپذیر کرده است.

چهارمین انقلاب صنعتی کل صنایع را در برمی گیرد و به همین دلیل وسعت و عمق این تغییرات نوید بخش تحول در کل نظام های تولید، مدیریت و نظارت است، بنابراین توانایی و قابلیت آن را دارد که کیفیت زندگی را بهبود بخشد و درست اینجاست که به استانداردها نیاز پیدا می کند چون بهبود زندگی بدون رعایت استانداردها امکان پذیر نخواهد بود.

انقلاب چهارم صنعتی نه تنها بر آنچه انجام می دهیم تاثیر گذار است بلکه هویت، حریم خصوصی، مالکیت و الگوهای تولید و مصرف، زمان و مهارتهای شغلی و ارتباطی مان را نیز تغییر می دهد.

در چنین فضایی سرشار از فناوریهای نوظهور، تدوین استانداردهای نو و رعایت الزامات استاندارد بر سلامت و کیفیت زندگی مان تاثیر می گذارد.

همه ما با تصمیمات روزانه ای که می گیریم در این تحول مسئول هستیم بنابراین باید از توان و فرصت هایمان به منظور شکل دهی به این تحول استفاده و آنرا به گونه ای هدایت کنیم که منعکس کننده اهداف و ارزش های مشترک مان باشد و به دیدگاهی مشترک و جامع در مورد چگونگی تاثیر این فناوری های نوین برسیم.

نقش و جایگاه استاندارد در پیدایش، رشد و توسعه این تحولات و همچنین تبدیل آنها به فرصت هایی برای زندگی با کیفیت و استاندارد باید به گونه ای باشد که ارزش هایمان کمرنگ نشود و خودآگاهی جمعی، اخلاق و مسئولیت اجتماعی بهبود یابد.

انقلابی که برپایه فناوری های نوظهور استوار است و به لحاظ مقیاس و دامنه پیچیدگی آن بسیار متفاوت تر از چیزیست که انسان در سه انقلاب صنعتی پیشین تجربه کرده است، تاثیر شگرفی در حوزه های اقتصادی و تولیدی دارد. تولیدکننده های ما باید از این انقلاب صنعتی و تاثیرات و تغییرات عمیق ونظام مندی که از رهگذر آن به وجود آمده یا می آید غافل نشوند.

در اثر این انقلاب و اتصال فن آوریهای مختلف، مصرف کننده به تولیدکننده مرتبط می شود و در این فضای پرشتاب رقابتی، کیفیت، رمز ماندگاری در بازارهای جهانی و ملی است.

نیره پیروزبخت

مهرماه 1397


منبع خبر : سازمان ملی استاندارد ایران

  • 1539757475pir-1.jpg

22 مهر ، روز جهانی استاندارد


استانداردها و چهارمین انقلاب صنعتی

انقلاب صنعتی چهارم  در سال  2011  در نمایشگاه صنعتی هانوفر در آلمان معرفی شد.

انقلاب صنعتی چهارم همانطور که بر روی نوع ارتباطات و کیفیت آن  و روی بازار مصرف و تعاملات آن تاثیر شگرف دارد، تولید را هم دگرگون خواهد کرد.

تمرکز اصلی نظریه چهارمین انقلاب صنعتی این است که تولید صنعتی باید همگام با پیشرفت تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات همگام شود. به این ترتیب هسته مرکزی و بستر اجرایی این دوران، اینترنت و دنیای سایبری است.

در دنیای این روزهای ما، سیستم های سایبری - فیزیکی، بخشی از ماشین آلات، بخشی از سیستم حمل و نقل، بخش هایی از سیستم های تولید، سیستم های خرید و هماهنگی و سیستم های مدیریت و ... را تشکیل می دهند. نتیجه این که در آینده ای نه چندان دور ،تولید با تمام اجزای خود، از مرحله تهیه مواد و خرید - نیروی انسانی - دستگاه ها و ماشین آلات تا سیستم های هماهنگی و فروش و عرضه و حمل و نقل و در نهایت مشتری و مصرف کننده تا  چرخه آخر بازیافت محصول،  بشکلی مستقیم و یکپارچه مرتبط خواهد شد.

 هوش مصنوعی محور این شبکه سازی است و با کمترین خطا به بیشترین و بهترین نتایج می رسد.

استانداردهای بین­ المللی راه قدرتمند تضمین ایمنی و کاهش خطرات دنیای سایبری پیش رو هستند.

  • 1539165822poster=ISO.jpeg

هم اندیشی و توسعه تعاملات مشترک با شرکت های دانش بنیان دریایی


هشتمین نشست مشترک شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه دریایی در جهت هم اندیشی و توسعه تعاملات با حضور مسئولین محترم و اعضای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید .

در این جلسه برخی از مسئولین شرکتهای دانش بنیان به بیان راهکارها و چالش های پیش رو پرداختند و پس از آن برخی از مسئولین کارگروه نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند ، شرکت مهندسی صنعتی فهامه که تجربه ی سالها ارائه ی خدمات بازرسی ، ممیزی ، نظارت بر طرح ها و کنترل پروژه ،مهندسی طرح ها و آموزش های فنی – تخصصی را در کارنامه ی خود دارد ، با بیان برخی از خدمات قابل ارائه خود، شامل :

 

-         مطالعات امکان سنجی اقتصادی و مالی

-         اعتبار سنجی ( اشخاص حقیقی و حقوقی )

-         ارزیابی ریسک در بنگاه های اقتصادی

-         مشاوره مدیریت

-         مطالعات و تحقیقات بازار

-         مهندسی طرح ها

-         نظارت بر طرح ها و کنترل پروژه

-         آموزش های فنی و تخصصی

-         بازرسی فنی

-         صدور مجوز استفاده از نشان استاندارد اروپا ( CE marking )

  

آمادگی خود را برای همکاری و توسعه تعاملات با شرکتهای دانش بنیان دریایی و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی خود را اعلام نمود.

 

به گزارش وبسایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، با توجه به نقش موثر برگزاری جلسات مشترک در رفع مشکلات و توسعه فعالیت ‌ها، هشتمین نشست مشترک شرکت های دانش بنیان دریایی در راستای هم اندیشی و توسعه تعاملات با حضور محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری‌ ها و صنایع دانش‌ بنیان دریایی روز چهارشنبه مورخ 10 مرداد 1397 در ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد

 

منبع خبر : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  • 153552224624911_628.jpg

تشکیل دومین جلسه سیاستگذاری و ترویج استاندارد تهران


مدیر کل استاندارد تهران :

فرهنگسازی استاندارد از استانداردسازی مهمتر است.

محمود رضا طاهری در دومین جلسه سیاستگذاری و ترویج فرهنگ استاندارد، با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی استاندارد گفت : نیاز روز جامعه ما، پرکردن خلا فرهنگی در زمینه استاندارد است.

دومین جلسه شورای سیاستگذاری و ترویج فرهنگ استاندارد، ضبح امروز با حضور مدیران عامل برخی از واحدهای تولیدی استان ، آزمایشگاه ها و شرکتهای بازرسی همکار استاندارد (از جمله شرکت مهندسی صنعتی فهامه ) تشکیل شد.

در این شورا که با هدف بسط و اشاعه فرهنگ استاندارد در جامعه ، توسعه استاندارد سازی و نیز حمایت از کالای استاندارد ایرانی تشکیل می شود ، با تشکیل کمیته های تخصصی برای اقدامات ترویجی هرچه کارآمدتر توافق و اقدام شد .

تجهیز و استانداردسازی مدارس محروم پایتخت ، با توجه به نزدیکی آغاز سال تحصیلی جدید ، از موضوعات مطرح شده در جلسه بود که با استقبال اعضا مصوب شد .

دکتر طاهری ،با تاکید بر شفاف بودن اهداف ، بر بکارگیری راهکارهای خلاقانه و موثر برای نسل جوان تاکید کرد

 

منبع : روابط عمومی اداره کل استاندارد تهران

  • 153527612601.jpg

ضرورت فرهنگ سازی برای ترویج استاندارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد تهران : نخستین جلسه شورای ترویج فرهنگ استاندارد در سال جاری، با هدف توسعه فرهنگ استاندارد و حمایت از کالای استاندارد ایرانی،با حضور مدیران عامل واحد های تولیدی، روسای شرکتهای بازرسی و آزمایشگاه های همکار برگزار شد .

جناب آقای دکترمحمود رضا طاهری ، مدیر کل استاندارد استان تهران با اشاره بر شفاف بودن اهداف و بکارگیری راهکار های خلاقانه و موثر برای نسل جوان، بر ضرورت فرهنگ سازی در راستای ترویج استاندارد و آموزش دانش آموزان و دانشجویان تاکید کرد .

براساس این گزارش، در این جلسه، راهکار های علمی و موثر بر آموزش و نهادینه کردن مقوله ی استاندارد بررسی شد .

منبع : اداره کل استاندارد تهران

شرکت مهندسی صنعتی فهامه ،بعنوان شرکت بازرسی همکار ، در راستای توسعه فرهنگ استاندارد و آموزش استاندارد سازی با اداره کل استاندارد تهران افتخار همکاری دارد .

  • 1533190126image_6990.png

برای نخستین بار در ایران ،۶ محصول دانش بنیان، مجاز به استفاده از گواهینامه انطباق شدند

6 محصول از 5 شرکت دانش بنیان موفق به اخذ گواهی نامه انطباق COC و COP از سازمان ملی استاندارد ایران شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از استاندارد ، مراسم اعطای نخستین گواهی نامه انطباق به شرکتهای دانش بنیان با حضور سرکار خانم مهندس نیره پیروز بخت ، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و جناب آقای دکتر سورنا ستاری معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد .

این گواهی نامه ها در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه بین معاونت علمی و فناوری و سازمان ملی استاندارد به شرکت های دانش بنیان اعطا شد.

در این مراسم 5 شرکت دانش بنیان موفق به اخذ گواهینامه های انطباق ( COP - COC ) شدند.

منبع : سازمان ملی استاندارد ایران

شرکت مهندسی صنعتی فهامه ، مفتخر است که بعنوان شرکت بازرسی همکار ، در زمینه بازرسی و نمونه برداری از محصولات دانش بنیان و صدور گواهی نامه دانش نماد (KB ) با سازمان ملی استاندارد ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داشته است .

  • 1533185571446412840_212512.jpg

فهامه ، اولین موسسه رتبه بندی در ایران، حائز دریافت مجوز شد

در مراسمی با حضور اعضای هیات مدیره مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، شرکت مهندسی صنعتی فهامه، که پیش‌تر مورد ارزیابی و تأیید صلاحیت قرار گرفته بود، گواهی احراز صلاحیت رتبه‌بندی اقتصادی خود را دریافت کرد.

مسعود خوانساری، نائب رئیس اتاق ایران و رئیس هیات مدیره مرکز ملی رتبه‌بندی در این مراسم ابراز امیدواری کرد شرکت مذکور  بتواند در اجرای مسئولیت محوله در عرصه اقتصادی کشور موفق عمل کرده و با دقت و ظرافت هرچه بیشتر با انجام رتبه‌بندی شرکت‌های متقاضی، به یاری فعالان اقتصادی بشتابند.

همچنین امین‌الله فرهادی، مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، در مراسم اعطای گواهی احراز صلاحیت رتبه‌بندی اقتصادی شرکت مهندسی صنعتی فهامه، گزارشی از چگونگی احراز صلاحیت مؤسسات رتبه‌بندی ارائه کرد.منبع : مرکز ملی رتبه بندی اتاق ایران

  • 1533036939fahameh.JPG

دریافت لوح تقدیر از سازمان ملی استاندارد ایران


همزمان با روزجهانی استاندارد ،شرکت مهندسی صنعتی فهامه مفتخر به دریافت لوح تقدیر بعنوان شرکت بازرسی نمونه از سازمان ملی استاندارد ایران گردید.

مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد با حضور ریاست سازمان ملی استاندارد و معاونین محترم ایشان در سالن اجلاس سران برگزار گردید 

در این مراسم لوح تقدیر توسط ریاست محترم سازمان ملی استاندارد ایران سرکار خانم مهندس پیروزبخت به مدیرعامل محترم فهامه ، جناب آقای مهندس سید ساسان مهرکیان اهدا گردید .

فهامه در راستای عمل به شعار سازمانی خود ، فهامه ، حافظ کیفیت و سرمایه " برای دومین سال ، بعنوان شرکت بازرسی نمونه از سوی سازمان ملی استاندارد ایران انتخاب گردیده است .

منبع : وبسایت سازمان ملی استاندارد ایران
  • 1529325067MAHD9825.JPG

مسئولیت های اجتماعی فهامه


شرکت مهندسی صنعتی فهامه مفتخر است که در نوروز 1397 و در راستای عمل به رسالت های اجتماعی خود با چاپ کتاب " ثروت هماهنگ " و تقدیم آن به مشتریان عزیز و محترم فهامه ، توانست گامی هرچند کوچک ، در ترویج فرهنگ کتابخوانی  نشر مطالب کاربردی برداشته باشد.

کتاب ثروت هماهنگ نوشته ی آقای جیمز آرتورری و ترجمه ی سرکار خانم فیروزه مهرزاد توسط انتشارات نقد افکار و با حمایت مالی فهامه در سال 1396 به چاپ دوم رسیده است .

کتابرا بخوانیم و به دیگران هدیه دهیم تا باهم در نشر مطالب و ترویج کتابخوانی سهیم باشیم.

 
  • 1529216466عکس=ثروت هماهنگ.jpg