ایمنی آسانسور و پله برقی

چرا سرویس و نگهداری و انجام بازدید های دوره ای آسانسور، پله برقی و …. مهم است ؟

سرویس و نگهداری آسانسور  شامل بازیینی کلی قطعات نصب شده و نظارت مستمر(ماهیانه ) بر عملکرد کلی سیستم پس از نصب آسانسوراست.

هیچ سیستم یا مکانیزمی در هیچ یک از نقاط جهان وجود ندارد که نیازمند سرویس و نگهداری و بازبینی دوره ای نباشد به ویژه سیستم هایی که در ارتباط با انسان ، جامعه و محیط زندگی نقش اساسی در تامین و حفظ ایمنی ایفا میکنند .

هرنوع اختلال در عملکرد کلی سیستم و خرابی آنها احتمال بروز خطر را برای استفاده کنندگان افزایش داده و در برخی از موارد ( که تعداد آنها کم هم نیست ) ممکن است علاوه بر خسارات مالی ایجاد خسارت جانی نیز بنمایند .

شرکت فهامه بعنوان یکی از بازرسین منتخب سازمان ملی استاندارد تلاش دارد، تا با ارتقا دانش هموطنان ساده ترین روش ها را برای تامین امنیت در هنگام نصب ، نگهداری و استفاده  از آسانسور ترویج دهد .

ایمنی در محل زندگی ، کار  و تفریح

با رشد روز افزون زندگی شهری در سال های اخیر ، استفاده از تکنولوژی های جدید و پیشرفته در محل زندگی سبب شده است که ما هرروز  بیشتر از پیش نیازمند مراقبت و افزایش ایمنی خود باشیم .

زندگی در طبقات پدیده اجتناب ناپذیر تمدن شهری است . ساختمان های بلند مرتبه باید دارای امکاناتی باشند که زندگی در آن ها سهل تر شده و به این منظور استفاده از ابزار و تجهیزات و  وسایل مدرن زندگی اجتناب ناپذیر است .

همه این امکانات جدید و پیشرفته نیازمند برق هستند و هرجا برق بعنوان محرکه  بکار گرفته میشود ، احتمال وجود خطرات جانی و مالی وجود دارد .

ما امروزه در محل زندگی ، کار و فضاهای شهری نظیر ، مترو ، پاساژهای خرید ، پارک های تفریحی  و…. هر جا که چشم بگردانید نیاز به استفاده از آسانسور ، پله برقی ، پیاده روهای برقی و نظایر آن داریم .

این تجهیزات همان گونه که زندگی را برای ما سهل تر نموده و رفاه ما را تامین مینمایند اما به همان میزان میتوانند  احتمال تولید خط را برای ما  افزایش دهند .

مثال معروفی هست در مورد چاقو !  از قدیم میگفتند که :” چاقو فی نفسه و به ذات خود،  ابزار بدی نیست نحوه کاربست آن اهمیت دارد . دست  آشپز باشد یا جراح یا قاتل ” .

ابزار و تجهیزات زندگی نیز از همین فلسفه تبعیت میکنند .  استفاده از هریک از وسایل نامبرده باید با نظم و قاعده خاصی باشد و از استانداردهای تعیین شده که به منظور تامین امنیت جانی و مالی استفاده کنندگان تدوین شده تبعیت نمایند.

چرا تعمیرات و نگهداری  وسایلی نظیر آسانسور، پله برقی و ….. مهم است ؟

این وسایل نیز نظیر همه وسایل مکانیکی ، برقی والکترونیکی از قطعاتی تشکیل شده اند که در اثر استفاده و یا گذشت زمان نیاز به بازبینی ، کنترل ، تعمیر و یا تعویض دارند .

“سازمان ملی استاندارد ایران ” بعنوان قانون گذارِ تعیین معیار های ایمنی و امنیت ، سلامت و بهداشت و ….. در جامعه ، سال هاست در زمینه اجبار و الزام بهره برداران اینگونه وسایل قوانینی را وضع نموده است .

آنچه که در قوانین استاندارد فنی آسانسورها و پله برقی و ….. آمده ، در واقع حداقل هایی است که رعایت آنها احتمال بروز خطرات ناشی از استفاده از این وسایل را کاهش می دهد .

از میانه دهه هفتاد تا امروز بارها و بارها این استاندارد ها ارتقا پیدا کرده تا سازندگان و بهره برداران این وسایل و همچنین نصابان و تعمیرکاران از بروزترین استانداردها برای ارتقا ایمنی خود و سایرین برخوردار شوند .

شرکت فهامه ، بعنوان یکی از پیشتازان بازرسی فنی در ایران ، قصد دارد شما را با نکات ایمنی الزامی و مقررات قانونی و حقوقی در پیام های آتی  خود آشنا سازد .

چطور از علملکرد آسانسور و پله برقی مورد استفاده مطمئن شویم؟

خریداران یا ساکنین ساختمان هایی که در چند سال گذشته ساخته شده و گواهی پایان کار دریافت داشته اند طبق قانون موظف بوده و هستندکه  :

در هنگام دریافت پایان کار از شهرداری ، اصل گواهی بازرسی  و تائید فنی آسانسور و پله برقی و… را  از یکی از شرکت های واجد صلاحیت دریافت و به شهرداری ارائه نمایند .

مدیران ساختمان ها موظف هستند برای همه آسانسور ها ، پله برقی ها و ….  قرارداد تعمیر و نگهداری سالیانه منعقد نمایند.

مدیران ساختمان ها موظف می باشند تا شرکت های تعمیر و نگهداری معتبررا انتخاب نموده  و قرارداد سالیانه با ایشان منعقد نمایند .

شرکت های تعمیر و نگهداری معتبر، دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا مراجع ذیصلاح دیگر می باشند.

به منظور حصول اطمینان از عملکرد شرکت های پیمانکار تعمیر و نگهداری آسانسور ، باید نظارت و بازرسی در سطحی بالاتر از سرویس و نگهداری توسط  شرکت های بازرسی فنی  تائید صلاحیت شده  انجام گردد،  این فرآیند جهت اطمینان از نحوه سرویس و نگهداری ، تطابق قطعات تعویضی با استاندارد و در مدار بودن کلیه تجهیزات ایمنی برقی و … می گردد.

اگردر ساختمان شما  بیش از یک سال است که از آسانسور  بهره برداری می گردد ، چگونه میتوانید از نحوه عملکرد آسانسور خود اطلاع حاصل کنید ؟

  •  از بازرسان فنی ذیصلاح آسانسور بخواهید از عملکرد دستگاه شما بازدید و گزارش تهیه کنند.
  •  به توصیه های اصلاحی و اقدامات اشاره شده در گزارش حتما عمل نمایید. با اینکار عملکرد آسانسور شما به استانداردها نزدیک میشود .
  • حتی اگر در انتها موفق به دریافت گواهی استاندارد برای دستگاه مورد استفاده نشدید ، مطمئن باشید اقدامات انجام شده تا آن لحظه توانسته احتمال بروز خطرات مالی و جانی را در هنگام استفاده کاهش دهد. 
  •   لازم است اشاره کنیم مهم نیست آسانسور شما ساخت کدام کشور یا از کدام برند معتبر جهانی می باشد ، اگر امور سرویس و نگهداری به طور صحیح انجام نگردد ، آسانسور می تواند به عنوان یک تهدید و نه یک کمک جهت آسایش اعضا خانواده شما تلقی گردد. 

لازم است اشاره کنیم مهم نیست آسانسور شما ساخت کدام کشور یا از کدام برند معتبر جهانی می باشد ، اگر امور سرویس و نگهداری به طور صحیح انجام نگردد ، آسانسور می تواند به عنوان یک تهدید و نه یک کمک جهت آسایش اعضا خانواده شما تلقی گردد.