الزام جانشینان پراید و پژو ۴۰۵ به رعایت استانداردهای ۸۵ گانه

“پیمان پیرایش”، مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا: توقف دو خودروی یاد شده ثمره تلاش سازمان ملی استاندارد در اجرای استانداردهای جدید بود.

به گفته این مقام مسوول، استانداردهای ۸۵ گانه از سال ۹۶ فازبندی و آگهی شد و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرای آنها در دستور کار قرار گرفت.

پس از خروج انواع پراید(به استثنای وانت پراید) از خط تولید سایپا(از ابتدای مردادماه) که پس از خروج پژو ۴۰۵ ایران خودرو (در ابتدای تیرماه) اجرایی شد، از خودروهای مختلفی به عنوان جانشینان آنها یاد شده است؛ خودروهایی که بدون هیچ اغماضی باید قادر به گذراندن استانداردهای ۸۵ گانه سازمان ملی استاندارد باشند.

استانداردهایی که به گفته مسوولان سازمان ملی استاندارد، برای ایمنی مردم و ارتقای خودروهای مورد استفاده طراحی شده و به هیچ عنوان سختگیرانه نیست.

خودروهایی که هرچند از زمان حضور در جاده‌ها و خیابان‌های ایران روز به‌ روز بهبود یافته و از استانداردهای بالاتری برخوردار شدند، اما در نهایت الزام به اعمال استانداردهای ایمنی و استانداردهای ۸۵‌گانه سبب افزایش هزینه‌های تولید و مقرون به‌ صرفه نشدن آنها شد.

پیرایش خاطرنشان کرد: هر چند سازمان ملی استاندارد علاقه‌مند به همراهی با خودروسازان همگام با تحریم ها و شیوع کرونا بوده و ممکن است این مسائل و مشکلات اجرایی شدن استانداردها را طولانی تر کند، اما به طور قطع ارتقای کیفیت خودروها از واجبات است.

وی یادآور شد: از ابتدای تیرماه امسال توقف تولید پژو ۴۰۵ و از ابتدای مرداد ماه، توقف تولید پلتفرم ایکس ۱۰۰ پراید اتفاق می‌افتد و خودروهایی که تا آن زمان برای شماره گذاری به پلیس فرستاده شده یا می شوند، مربوط به تولیدات پیشین ایران خودرو و سایپا است.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: به این ترتیب از یکم مرداد ماه تولید همه انواع مدل های پراید به جز وانت پراید (که آن هم به دلیل کمبود تولید وانت از سوی وزارت صنعت درخواست شده) متوقف می‌شود، همچنین تولید پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس نوع دوگانه‌سوز آن با تیراژ محدود برای تاکسی ها و ناوگان حمل و نقل ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: هر خودروی جدیدی که بخواهد به عنوان جانشین این دو خودرو معرفی شود، باید از استانداردهای ۸۵ گانه برخوردار باشد و در این زمینه اغماضی نداشته یا مهلت اضافه‌ای داده نخواهد شد.

وی تاکید کرد: سازمان ملی استاندارد هیچ گاه عقب نشینی از اجرای استانداردهای یادشده نداشته و نخواهد شد، زیرا ما مجری قانون هستیم و هر آنچه قانون تکلیف کند را اجرا خواهیم کرد.

 

مهلت برای ۵ استاندارد

پیرایش در عین حال یادآور شد: دولت و شورای عالی استاندارد برای سه مورد استاندارد خودروهای سواری و دو مورد استاندارد مربوط به خودروهای تجاری که با مشکل تامین قطعه و واردات متاثر از تحریم ها مواجه بودند، مهلت قائل شده و این سازمان نیز بر حسب قانون این مهلت را اجرایی کرد.

وی تاکید کرد: استانداردهای ۸۵ گانه، استانداردهای ایمنی و عملکردی هستند و این سازمان با استانداردهایی که جنبه ظاهری و آپشنال داشته باشد کاری ندارد، به همین دلیل استاندارد مواردی همچون تایر، شیشه، برخورد از روبرو، برخورد از بغل، کیسه هوا و غیره برایمان بسیار مهم است، اما در مسائل کیفی، دوام خودرو، ظاهر و آپشن ها و امکانات ورود نمی کنیم.

منبع:برگرفته از سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران