اهمیت شستن دست ها،حداقل به مدت ۲۰ ثانیه کامل!

اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای شستن دستان خود حداقل به مدت ۲۰ ثانیه، اهمیت نمی دهید! توصیه می کنیم حتما این ویدئو را ببینید.

فراموش نکنیم که مهمترین راه پیشگیری از انتقال کرونا ویروس، علاوه بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی،رعایت بهداشت فردی، به ویژه شستن دست ها به صورت مکرر و هر بارحداقل  ۲۰ ثانیه اعلام شده است .

مستندات علمی:

ساختار ویروس، دارای غشاء لیپیدی(چربی) است و صابون در این غشا اثر می گذارد .اگر دست ها را فقط با آب بشوییم، تاثیری بر ویروس ندارد ولی صابون باعثِ از بین بردن غشاء لیپیدی ویروس می شود و عملکرد ویروس را مختل می کند.

اما نکته مهم اینکه : برای تاثیرگذاری صابون برغشای لیپیدی ویروس حداقل ۲۰ثانیه زمان لازم است .به زبان ساده، ۲۰ثانیه مساوی شمردن اعداد از ۱۰۰۱- ۱۰۰۲ -۱۰۰۳- ۱۰۰۴ و…تا ۱۰۲۰ می باشد! و دقت کنید که تمامِ سطح دست،شامل:کف و پشت دست ، بین انگشتان ، سرانگشتان ، زیر ناخن‌ها ،مچ دست و… بایستی در این حداقل ۲۰ ثانیه، با صابون، بخوبی شستشو گردد.

و نکته آخر اینکه :

برای شستن دست ها استفاده از آب سرد و گرم در بین بردن ویروس تفاوت چندانی ندارد و توصیه می شود آب ولرم مطابق با دمای بدن استفاده شود.

دو روش شستشوی دست با آب و صابون و یا مایع ضدعفونی کننده مثل الکل اتانول ۷۰%،در صورتی که بصورت صحیح و کامل انجام شوند، در نابودی اغلب میکروب‌ها بویژه کروناویروس بسیار مؤثر هستند.

به امید آنکه انتشار این توصیه ها به سلامتی اطرافیانمان کمک نماید.