فناوری خودرو به خودرو (Vehicle to Vehicle)_بخش اول

استاندارد و ایمنی خودرو

خودرو به خودرو (Vehicle to Vehicle) که به صورت اختصاری به آن V2V گفته می‌شود، یک فناوری جدید است که در سال ۲۰۱۳ توسط دانشگاه MIT معرفی شد و جنرال موتورز اولین شرکتی بود که به استفاده از آن علاقه نشان داد. مدل ابتدایی این سیستم به گونه‌ای طراحی شده بود که بتواند در سر چهارراه‌ها و خیابان‌های فرعی به رانندگان در خصوص خودروهای دیگر و احتمال بروز تصادف هشدار دهد. این هشدار می‌تواند نقش بسیار مؤثری در کاهش ترافیک ایجاد شده به دلیل تصادفات داشته باشد و به حمل و نقل درون‌شهری سرعت بخشد.

بازرسی قطعات خودرو

سیستم خودرو به خودرو، یک سیستم شبکه‌ای بی‌سیم با برد نسبتاً کوتاه است که در خودروها نصب می‌شود. این سیستم با استفاده از امواج در خصوص وضعیت، محل قرارگیری، سرعت و سایر موارد مربوط به وضعیت خودرو اطلاعاتی را به طور مداوم ارسال می‌کند. خودروهای دیگری که به این سیستم مجهز هستند این اطلاعات را دریافت می‌کنند و پس از تحلیل و بررسی (که با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود) تشخیص می‌دهند که احتمال بروز تصادف وجود دارد یا خیر! این سیستم با توجه به این‌که از سیستم بی‌سیم و امواج استفاده می‌کند موانع فیزیکی مانند ساختمان‌ها نمی‌تواند کارش را مختل کند و در مکان‌هایی که موانعی وجود دارد مانند چهارراه‌ها می‌تواند به راننده کمک کند تا متوجه خودروهای دیگر بدون دیدن آن‌ها شود. همین امر می‌تواند در کنار عکس‌العمل مناسب راننده از بروز بسیاری از تصادفات جلوگیری کند. یکی از مهم‌ترین دلایل وجود ترافیک در سیستم حمل و نقل شهری و جاده‌ای بروز تصادفات است. کم شدن تعداد تصادفات در مسیرهای متفاوت منجر به کاهش ترافیک خواهد شد و همین امر می‌تواند کمک بسیاری به روان‌تر شدن حمل و نقل شهری نماید.

بازرسی خطوط تولید خودرو(COP)

تکنولوژی خودرو به خودرو از سیستم ارتباط کوتاه برد (DSRC) استفاده می‌کند. این سیستم‌ها معمولاً محدوده فرکانس‌شان در حدود ۵٫۹ گیگاهرتز است و برای سیستم‌های وای فای از آن‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل در اولین نسل این تکنولوژی این سیستم می‌تواند مسیری در حدود ۳۰۰ متر را بررسی کند و در خصوص خطرات به راننده هشدار دهد. در سرعت‌های بالا و مخصوصاً در اتوبان‌ها و بزرگراه ها، ۳۰۰ متر معمولاً در مدت ۱۰ ثانیه پیموده می‌شود اما اگر در همین زمان اخطار لازم به راننده داده شود، می‌تواند با واکنش به موقع، از بروز یک حادثه جلوگیری نماید.

منیع: tarabaran.com

 

ارزیابی انطباق ؛ بازرسی فنی ؛ بازرسی کالا و تجهیزات