ایمنی مصرف کننده و استانداردسازی

ایمنی و حقوق مصرف کنندگان

تشکیل یک کمیته جدید در زمینه حوادثِ مصرف کنندگان ،در سازمان بین المللی ایزو.خرابی آسانسورها، جایگزینی تجهیزات زمین بازی و محصولات معیوب تنها برخی از مواردی هستند که مردم جهان بصورت روزانه به واسطه آنها آسیب می بینند! و اولین تماس، همراه با شکایت است.

اما یافتن منشا و علت، در تمام پیچیدگی های این حوادث، می تواند به روشن شدنِ نحوه بروز این حوادث در راستای پیشگیری از تکرار این اتفاق کمک کند. در حالیکه دستورالعمل ها برای چنین تحقیقاتی در بخش هایی همچون هواپیمایی، مراقبت های بهداشتی یا محیط کار، فراوان است، اما در حال حاضر هیچ چیز قابل توجهی در سطح بین المللی برای موارد مرتبط با حوادث مصرف کننده، وجود ندارد،که اخیراً یک کمیته پروژه جدید برای پرکردن این خلا تاسیس شده است.

استانداردسازی و مصرف کنندگان کالا و خدمات

استاندارد IEC/IEEE 82079-1 – آماده سازی اطلاعات برای استفاده از تولیدات (دستورالعمل استفاده) – بخش ۱:اصول و الزامات عمومی، به تولیدکنندگان کمک می کند تا اطلاعات شفاف و روشنی را برای استفاده از محصولاتشان به مشتریان ارائه دهند. موسسه استاندارد آلمان در تدوین این استاندارد مشارکت داشته است. شورای مصرف کنندگان این نهاد معتقد است، استانداردِ مذکور نقش مهمی را در افزایش اطمینان و سلامت مصرف کنندگان ایفا نماید….(ادامه مطلب)

کمیته پروژه ISO/PC 329 با عنوان “دستورالعمل بررسی حادثه برای مصرف کننده، به منظور تدوین استانداردهایی تاسیس شده که به جزئیات مربوط به نحوه انجام عینی بررسی ها برای معین کردن همه فاکتورهای دخیل در حوادث پرداخته تا بتوان از تکرار آن پیشگیری کند. این کمیته بر روش های تحلیل جزئیات پیش زمینه یک اتفاق با استفاده از مدل های علّیت جهانی و تحقیق در مورد همه عناصر منجر به این رویداد متمرکز است.

هدف اصلی ISO/PC 329 ، پیشگیری از تکرار حادثه و در نتیجه بهبود ایمنی مصرف کننده و اعتماد اوست و مسئولیت دبیرخانه این کمیته بر عهده سازمان استاندارد ژاپن (JISC) می باشد.

ایمنی و استانداردسازی خدمات و کالاها

روشن قرار دادن خودرو هنگام سوخت‌گیری یکی از مهم‌ترین دلایل آتش‌سوزی در پمپ‌بنزین‌های سراسر دنیاست! وقتی موتورِ خودرو روشن باشد، یعنی اجزای مختلف آن در حالِ کار کردن هستند و تماسِ مداوم این اجزا با هم…(ادامه مطلب)

رئیس این کمیته جدید می گوید: حوادث ناشی از محصولات یا خدمات معیوب،که روزانه منجر به آسیب و یا حتی مرگِ مصرف کنندگان می شوند، به ندرت حاصلِ تنها یک عامل هستند!. در اغلب موارد یافتن مسئولِ این حوادث، دشوار و پیچیده است و عوامل زیادی را شامل می شود، به همین دلیل داشتن یک راهنمای ویژه در زمینه چگونگی تعیین آن، بسیار مهم است.

ترجمه:isiri.gov.ir

 

ارزیابی انطباق ؛ بازرسی فنی ؛ گواهی ایزو ؛سازمان جهانی ایزو

 

استاندارد و مسئولیت اجتماعی

تدوین استاندارد ISO 26000، پروژه استانداردسازی با دامنه ای بسیار وسیع بود که موضوعات مدیریت زیست محیطی و پایداری را در بر می گرفت. این راه با استاندارد ISO 14001 آغاز شد که حوزه کاری ایزو از بخش های صنعتی، فنی و استانداردهای کیفیت که ایزو به آنها…(ادامه مطلب)