پروژه طرح کلان ملی فناوری تولید موتور سه سیلندر یورو۶

در فرودین ماه سال جاری، خط تولید موتورهای پرقدرت و کم مصرف سه سیلندر با استاندارد یورو۶، افتتاح گردید.

هدف از این طرح که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از اصلی ترین زیرساختها در جهت رفعِ یکی از مشکلات اصلی کشور در حوزه “کاهش آلایندگی خودروها و مصرف سوخت” بوده است.

فهامه،مفتخر است که در این پروژه ملی بعنوان مجری انجام مطالعات امکانسنجی طرح تولید، طراحی و ساخت موتور سه سیلندر با نوآوری بالا (پرقدرت و کم مصرف) براساس ضوابط بانک عامل ارائه دهنده تسهیلات بوده است.

استانداردسازی خودرو

همچنین خط تولیدموتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ بر بستر طرح کلان ملی طراحی و ساخت خانواده قوای محرکه پرقدرت، کم مصرف مبتنی بر استاندارد آلایندگی یورو ۶ از اواخر سال ۹۲ با حمایت مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار گرفت. کارخانه تولید انبوه موتورهای پرقدرت، کم‌مصرف یورو ۶ در زمینی به وسعت ۸.۲ هکتار و سطح زیربنای ۵۰هزار متر مربع در شهرک صنعتی کاسپین قزوین احداث شده و فاز اول آن آماده بهره‌برداری است.

خودرو و خودروسازی

این واحد به عنوان بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه موتورسازی کشور با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰هزار دستگاه، از قابلیت تولید همزمان انواع موتورهای ۳ و ۴ سیلندر پرقدرت وکم مصرف یورو ۶ در ۱۰ نوع مطابق آخرین فناوری های روز دنیا برای کلاس‌های مختلف خودروهای سواری از توان ۷۵ تا ۱۵۵ اسب بخار برخوردار است.

برای این طرح کلان ملی فناوری، بالغ بر ۲۰هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی از سوی بخش خصوصی و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. این میزان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری ۲۰ سال اخیر صنعت خودرو برای توسعه فناوری و تولید محصول دانش‌بنیان ایران‌ساخت به‌شمار می‌رود. با راه اندازی و تولید محصولات این کارخانه، سطح فناوری موتور خودروهای تولیدی داخل کشور جهشی دو دهه‌ای خواهد یافت.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی انجام شده در این طرح، بزرگترین سرمایه گذاری صنعت خودرو طی دو دهه گذشته جهت ارتقاء فناوری خودروهای تولیدی می باشد. خطوط تولید این خانواده موتور مدرن ترین، به روز ترین و پیشرفته ترین خطوط تولیدی صنعت خودرو کشور که به طور همزمان قابلیت ماشین کاری و مونتاژ ۱۰ نوع از انواع موتورهای ۳ و ۴ سیلندر را دارا می باشد. کارخانه تولیدی شرکت تیوان در شهرک صنعتی کاسپین قزوین در زمینی به وسعت ۸ هکتار و زیربنای ۵۰ هزار متر مربع احداث گردیده و به روز ترین فناوری های روز دنیا در حوزه تولید محصولات با فناوری بالا در آن لحاظ شده است. علاوه بر این طی این طرح بالغ بر ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.

طرح توجیهی

شرکت تیوان طی طرح کلان ملی، طراحی و تولید خانواده موتورهای سه و چهار سیلندر با توان ۷۵ تا ۱۵۵ اسب بخار و گشتاورهای متفاوت ۱۰۰ تا ۲۵۰ نیوتن متر را به عهده دارد. از ویژگی های این موتور می توان به قدرت بالا، کاهش مصرف سوخت، ارتقاء آلایندگی، قابلیت کسب استاندارد یورو۶ و استفاده از مدرن ترین فناوری های روز دنیا اشاره کرد.

تیوان در ساخت موتورهای خود از فناوری های جدیدی مانند پاشش مستقیم سوخت داخل محفظه احتراق، بکارگیری توربوشارژ، سرسیلندر یکپارچه با منیفولد خروجی و… به کار گرفته است. خطوط تولید این خانواده موتور، مدرن ترین و پیشرفته ترین خطوط تولیدی صنعت خودرو کشور است که با ظرفیت تولید سالیانه ۵۰۰هزار دستگاه، به طور همزمان قابلیت ماشین کاری و مونتاژ ۱۰ نوع از موتورهای سه و چهار سیلندر را دارا می باشد.

طرح کلان ملی فناوری تولید قوای محرکه پیشرفته، مجموعاً ۸ خط تولید خطوط مختلف مونتاژ و ماشین‌کاری قطعات اصلی موتور را شامل می‌شود که در دو فاز اجرایی به بهره‌برداری رسیده است.

منبع: bmn.ir

 

مطالعات امکانسنجی ؛ مطالعات بازار ؛ کنترل پروژه