شناسایی بزرگترین حوزه بادخیز جهان در شرق ایران

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران به شناسایی ظرفیت بادی بسیار عالی در شرق کشور اشاره کرد و گفت: بر این اساس و با هدف استفاده از این ظرفیت برای تولید برق، اطلس باد کشور تدوین شد.

وی با اشاره به اینکه‌ کارِ شناسایی ظرفیت انرژی بادی شرق کشور از سال ۱۳۸۳ انجام شده و میدان بادی مشترکی با کشور افغانستان شناسایی شد، ادامه داد: بزرگ‌ترین حوضه بادخیز جهان در شرق کشورمان قرار گرفته که ظرفیتی بالای ۴۰درصد دارد، البته بخش عمده آن در کشور افغانستان واقع شده که پانزده هزار مگاوات شناسایی شده وپنج هزار مگاوات آن در ایران واقع شده است.

وی افزود: شمال زابل، خواف و دوروح، سه منطقه بادخیز در شرق کشورمان هستند که بخش زابل ارزشمندترین بخش از نظر تولید انرژی بادی است و ظرفیت تولید حدود ۳ هزارمگاواتی برای آن پیش‌بینی شده‌است.

وی افزود: هنگام تدوین اطلس برای بدست آمدن دقیق ترزوایا حتی به خاک افغانستان نفوذ صورت گرفته و با کمک شرکت‌های آلمانی و دانمارکی این اطلس که در نوعِ خود بی‌نظیر است تدوین شود.

ساتکین گفت: احتمال انجام پروژه‌های مشترک در زمینه تولید برق از ظرفیت بادی در آینده دور از انتظار نخواهد بود.

منبع:ایرنا

شرکت مهندسی صنعتی فهامه،ارائه دهنده خدمات مشاوره مدیریت،سرمایه گذاری،حمل و نقل و لجستیک،آماده ارائه خدمت به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشور می باشد.