سیستم های نوین ترمز خودرو: برنامه پایدارسازی خودرو (ESP)

بازرسی قطعات خودرو

امنیت،مهم ترین مسئله مورد نظر در تمامی #خودروها است.به همان شکلی که نگرانی رانندگان در حینِ عمل ترمز گیری و در موقعیت های مختلفِ رانندگی اهمیت دارد،فرمان پذیری و پایداری خودرو نیز دارای اهمیت است.سیستم های نوین ترمز خودرو (مانند ESP) با افزایش پایداری و فرمان پذیری و … در زمان حادثه می تواند تا ۴۰% از بروزِ تصادفات جلوگیری نماید.این سیستم از جدیدترین سیستم های حفاظتی خودرو است که از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون از آن استفاده میگردد.

گواهی ایمارک (EMARKING)

سیستم ای اس پی، سیستمی است که از سیستم ترمز به عنوان ابزاری برای فرمان دادن به خودرو عمل می کند.زمانیکه این سیستم، عملکرد را به عهده می گیرد، حق تقدم کنترل سیستم ترمز را تغییر می دهد.با وجود ESP برای تثبیت پایداری خودرو،ترمزگیری به منظور کاهش سرعت خودرو و یا ایستِ کامل آن،در مرتبه دوم اهمیت قرار می گیرد.

بازرسی نوع خودرو

به منظور تحقق پایداری بهتر، سیستم ESP نه تنها بر سیستم ترمزگیری کنترل داشته، بلکه می تواند به منظور حرکت بهتر و سهل تر چرخ ها، بر موتور خودرو نیز تاثیر بگذارد! این سیستم دارای دو انتخاب برای فرمان دادن است:می تواند به صورت انتخاب شده در چرخ ها ترمز اعمال نماید(ترمز گیری انتخابی) و یا شتاب چرخ ها را افزایش دهد.

گواهی COP خودرو

در واقع زمانیکه خودرو از محدوده قوانین فیزیکی خارج می شود، سیستم ESP،خودرو را در جاده نگه داشته و احتمال وقوع تصادف و واژگون شدن را کاهش می دهد.وجود این سیستم در یک خودرو مانند این است که همواره یک راننده بسیار ماهر در کنار راننده خودرو وجود دارد!

سیستم  ESP حاصل تلفیق سیستم ترمز ABD و سیستم ABS و سیستم تراکشن کنترل به بوسیله نرم افزاری و در صورت داشتن سخت افزار لازم برای سه سیستم بالا به همراه تعدادی سنسور اضافه برای زاویه فرمان و شتاب های طولی و عرضی وارده به خودرو می شود،سیستم پایداری الکتریکی یا همان ای اس پی بوش.

اجزای ESP شامل موارد زیر می باشد:

  • سنسورها
  • واحد کنترل الکترونیکی (ECU)
  • مدولاتور هیدرولیکی
  • پمپ تزریق به همراه سنسور فشار مدار اولیه

از اجزای بالا،مورد آخر بطور نسبی یا کامل از خودروهای جدید خارج شده است و تنها در نمونه های اولیه مجموعه پیستون شارژکننده مورد کاربرد بوده است.

با افزایش تصادفات گسترده که ناشی از بی احتیاطی راننده و عدم دقت او در کنترل خودرو می باشد و همچنین گسترش علم مکاترونیک در صنعت خودرو،نقش راننده در حرکت مستقیم در خودروهای امروزی تغییر کرده و بجای راننده،یک سیستم خبره که از چند واحد مکاترونیکی تشکیل شده است وظیفه کنترل خودرو را به عهده خواهد داشت.مکاترونیک از درهم ادغام کردن دو کلمه مکانیک و الکترونیک تشکیل یافته است که ترکیبی از علوم مکانیک،الکترونیک و کنترل می باشد.در سیستم هایی که در زمینه مهندسی مکانیک و الکترونیک استفاده می شوند شاهد افزایش کاربرد الکترونیک و پردازش اطلاعات در مکانیک هستیم.

 

بازرسی کالا ؛ ارزیابی انطباق ؛ بازرسی فنی