پروژه راه اندازی کارخانه ساخت موتورهای پیشرفته خودرو ۳ و ۴ سیلندر کم مصرف با قدرت ۱۵۵ اسب بخار

پروژه ساخت موتورهای پیشرفته خودرو ۳ و ۴ سیلندر کم مصرف با قدرت ۱۵۵ اسب بخار

شرکت توسعه قوای محرکه تیوان از شرکت های گروه بهمن در طرح کلان ملی، طراحی و تولید خانواده موتورهای ۳ و ۴ سیلندر کم مصرف با سطح آلایندگی یورو ۶ و با حداکثر توان ۱۴۳ تا ۱۵۵ اسب بخار و گشتاور ۲۲۰ تا ۲۵۰ نیوتن متر را در دست اقدام دارد که تا پایان سال جاری فاز نخست آن به بهره برداری می رسد.

به گزارش ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی،حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، با توجه به آلودگی هوای کلان شهرها بالاخص در اثر پدیده وارونگی در پاییز و زمستان، از دی ماه سال ۹۲ با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از بخش خصوصی دانش بنیان جهت ارتقای فناوری صنعت خودرو و تولید  موتورهای کم مصرف و مطابق آلایندگی روز دنیا دردستور کار قرار گرفت.

بر این مبنا شرکت توسعه قوای محرکه تیوان به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی، طراحی و تولید خانواده موتورهای کم مصرف و با سطح آلایندگی یورو ۶ سه سیلندر با توان ۱۴۳ اسب بخار و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر و ۴ سیلندر با توان ۱۵۵ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر را در دست اقدام دارد.

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، با پشتوانه سال ها تجربه و فعالیت در صنعت خودروسازی کشور، مجری خدمات انجام مطالعات امکانسنجیطرح تولید،طراحی و ساخت موتور سه سیلندر با فناوری بالا(پرقدرت و کم مصرف یورو۶)” براساس ضوابط بانک عامل این پروژه می باشد.

با اتمام طراحی، نمونه سازی و پشت سرگذاشتن موفق آزمون های عملکردی و دوام، اولین نمونه از این موتور در مردادماه سال ۹۵ با حضور مقامات عالی رتبه کشور به طور رسمی رونمایی و پس از آن سرمایه گذاری برای  ایجاد خطوط تولید، صنعتی سازی و تولید انبوه این خانواده موتور با فناوری بالا آغاز شد. در حال حاضر نصب و راه اندازی ماشین آلات و بزرگترین خط تولید موتور در کشور با ظرفیت ۵۰۰ هزار دستگاه در سال، مراحل پایانی خود را طی می نماید و بهره برداری از فاز نخست تا پایان سال جاری انجام خواهد شد.

با بهره برداری از این طرح کلان ملی تا پایان سال، تولید انبوه موتورهای با فناوری بالا و کم مصرف در محدوده ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بر روی خودروهای سواری اجرا و یکی از منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید محقق خواهد شد.

استانداردسازی خودرو

همچینین به منظور اطمینان از تداوم چرخه نوآوری و توسعه و بروزرسانی محصولات، طی سرمایه گذاری مشترک انجام شده تیوان با دانشگاه تهران و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، آزمایشگاه ملی و مرکز نوآوری قوای محرکه پیشرفته ( الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) برای انواع خودروهای سبک و سنگین تا توان ۴۳۰ kw  به عنوان اولین و مجهزترین مرکز آزمون و توسعه قوای محرکه الکتریکی و احتراقی کشور تا سطح استاندارد یورو ۶ ایجاد گردیده است که تا پایان به بهره برداری خواهد رسید.

برای ایجاد این آزمایشگاه بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری مشترک بین صنعت و دانشگاه صورت پذیرفته است و با آغاز به کار، دانشگاه تهران در بین ۵ دانشگاه برتر دنیا در حوزه طراحی و آزمون قوای محرکه پیشرفته قرار می گیرد.

منبع: sat.isti.ir

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، با پشتوانه سال ها تجربه و فعالیت در صنعت خودروسازی ،دارای سوابق همکاری دیرینه ومداوم با شرکت های ساپکو( ایران خودرو) و سازه گستر (سایپا) در زمینه خدمات مهندسی کیفیت (شامل تکوین محصول و استانداردسازی برمبنای نظام های مدیریت کیفیت و…) و بازرسی قطعات خودرو (آدیت محصول و فرایند،بازرسی محصول نهایی و …) و نیز ارائه دهنده خدمات مطالعات امکانسنجی و مطالعات اقتصادی در صنعت خودرو و نیرومحرکه، آماده همکاری با شرکت های تولیدکننده انواع خودرو و موتورسیکلت در سطح کشور می باشد.

محصولات دانش بنیان و استانداردسازی

در راستای افزایش کیفیت محصولات دانش بنیان و ارتقای سطح و کیفی و استاندارد این محصولات و حمایت از صادرات…(ادامه مطالب)

مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره مدیریت

شرکت توسعه قوای محرکه تیوان، با تولید نسل جدید موتورهای کم مصرف مطابق با استاندارد آلایندگی یورو ۶ و با میانگین قدرتی بین ۸۵ تا ۱۴۳ اسب بخار، اشتغالزایی برای بیش از ۴۰۰۰ نفر را فراهم آورده است. این پروژه بزرگترین سرمایه گذاری صنعت خودرو در دهه گذشته است که فاز نخست آن…(ادامه مطلب)