بخش سوم/نشست های خبری خانم مهندس پیروزبخت

نکات برجسته نشست های  خبری خانم مهندس پیروزبخت،رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹با اصحاب رسانه:

بخش سوم–استاندارد ها و صنایع ،کالاهای انرژی بر

سازمان استاندارد در مورد استانداردسازی انرژی مصرفی صنایع، فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است. ما به موجب قانون اصلاحِ الگوی مصرف و آیین‌نامه‌های مربوطه، باید با وزارتخانه‌های نفت و نیرو، در تدوین استانداردهای معیار مصرف انرژی همکاری کنیم.

  • یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها روی صنایع انرژی‌بر از سوی سازمان ملی استاندارد، تعیین معیار های مصرف انرژی در قالب ضوابط استاندارد برای ۳۹ صنعت  بوده است. برای بازرسی از این صنایع ۳۰ شرکت بازرسی را تأیید صلاحیت کردیم که آنها این کار را انجام می‌دهند. گزارش‌های تدوین شده بعد از این بازرسی ها ، به وزارت صمت و خیلی از مراجع مرتبط دیگر ارائه می‌شود.
  • خوشبختانه در مورد وسایل انرژی‌بر مثل موتورسیکلت،یخچال،فریزر،کولر و … هم استاندارد های لازم را تدوین کرده‌ایم و حدود ۵۰ استاندارد داریم. این استانداردها برای انواع وسایل، برقی و همچنین دارای سوخت فسیلی اجباری بوده و در هنگام عرضه ملزم به نصب برچسب انرژی هستند.
  • ما همچنین برای انرژی مصرفی گلخانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی، دولتی، تجاری و … و همین‌طور مرغداری‌ها استانداردهایی را تدوین کرده‌ایم.
  • مقدار قابل توجهی از انرژی کشور در حدود ۲۲ هزار مرغداری در سراسر کشور(که جزو صنایع انرژی‌بر هستند) مصرف می شود که باید در چارچوب های استاندارد قرار گیرد.
  • در مورد مصرف انرژی ساختمان ها هم برنامه داریم. اجرای استانداردهای ساختمان کار بسیار سختی است.

 

برگرفته از وبسایت سازمان ملی استاندارد ایران