هنگام قطع برق در آسانسور چه کار کنیم؟

آسانسور و قطع برق

گیر کردن در آسانسور بی‌شک تجربه‌ای دلهره‌آور است. اما مهم‌ترین نکته هنگام گیر کردن در آسانسور این است که خونسردی خود را حفظ کنید.در این مطلب،قصد داریم تا نکاتی را یادآوری کنیم تا این تجربه ترسناک و دلهره‌آور را به سلامتی سپری کنید:

هنگام محبوسی در آسانسور آرامش خود را حفظ کنید؛ نفس عمیق بکشید و وحشت‌زده نشوید تا دیگران را نیز به وحشت نیندازید چراکه چند فرد وحشت زده در شرایط بد ممکن است کارهای خطرناکی انجام دهند.(مطلب مرتبط)

برخی از شهروندان گمان می‌کنند اگر آسانسوری که بین طبقات گیر کند، با خطر سقوط مواجه می‌شود. از همین رو این تصور وجود دارد که فرد محبوس در آسانسور باید بکوشد هرچه سریع‌تر از اسانسور خارج شود!،در صورتی که چنین تفکری کاملا اشتباه است.

در صورتی که برق آسانسور قطع شده و فاقد برق اضطراری است، می‌توان برای مدت کوتاه از نور گوشی استفاده کرد اما نباید گوشی را برای زمان طولانی روشن گذاشت چون باتری آن تمام می‌شود؛ در حالی که شاید به آن نیاز باشد.

بازرسی فنی آسانسور

دکمه تلفن یا آژیر خطر (دکمه آلارم) با شکل زنگ تعبیه شده در داخل کابین را فشار دهید تا دیگران متوجه شوند کسی در آسانسور گیر کرده است. اگر آنتن موبایل دارید، با شماره تلفن درج شده در داخل کابین آسانسور که شامل شماره نگهبان یا مسئول ساختمان، تکنسین فنی آسانسور و در نهایت شماره آتش‌نشانی ۱۲۵ است، تماس بگیرید و ضمن اعلام دقیق آدرس محل حادثه منتظر رسیدن امدادگران باشید.

باید بدانید که وضعیتی که در آن قرار دارید خطرناک نیست؛ بنابراین به جای انجام کارهای خطرناک، کف کابین بنشینید. با این کار وقتی آسانسور دوباره حرکت کرد، تعادلتان به هم نمی‌خورد. همچنین نگران هوا نباشید. هوا در چاه و کابین آسانسور جریان دارد و اکسیژن مورد نیاز بدن شما تمام نمی‌شود.

بازرسی ادواری آسانسور

البته اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که باید توسط صاحبان و مدیران ساختمان و مدیران فنی و تاسیسات مجتمع‌ها مدنظر قرار بگیرد که مهمترین آن بازرسی ادواری کلیه بخش‌ها و اجزای آسانسور به صورت ماهانه از سوی شرکت‌های معتبر و نصب سیستم برق اضطراری برای آسانسور، زنگ هشدار و تلفن یا آیفون اضطراری برای آسانسور است.

همچنین مسئولان ساختمان باید نسبت به تست و راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای مجموعه خود اقدام کنند و سوخت مورد مصرف دیزل ژنراتورها تامین شده باشد تا در زمان قطع برق، به‌ سرعت در مدار قرار گرفته و جریان برق محل را تامین کند.

استانداردسازی آسانسور

 نکات مهم در زمان قطع برق آسانسور

  • قبل از هرچیز،اگر در هنگان قطع برق یا نقص فنی،در داخل کابین آسانسور محبوس شدید و مدیر ساختمان و یا دوستان و همسایه ها اقدام به نجاتِ شما نمودند! حتما ابتدا درخواست کنید کلید اصلی برق و با فیوز آسانسور که داخل اتاقک موتورخانه است و با یک  کلید صفر و یک مشخص شده را قطع نمایند و بعد از آن اقدام به خارج کردنِ افراد نمایند.
  • هنگام گیر کردن در آسانسور سعی کنید باتری گوشی‌تان را الکی هدر ندهید تا اگر نیاز به تماس با بیرون داشتید به کمبود باتری بر نخورید.
  • به هیچ‌وجه سعی نکنید از داخل درها را به زور باز کنید. ممکن است این کار شما باعث شود دیگر نتوان کابین را حرکت داد و تیم نجات با مشکل روبه‌رو شود.
  • به‌هیچ‌وجه سعی نکنید خودتان را از دریچه‌ فوقانی آسانسور بیرون بکشید.
  • تا رسیدن تیم نجات کف کابین بنشینید تا اگر کابین ناگهان دوباره حرکت کرد تعادلتان را از دست ندهید.
  • نجات مسافرین توسط افراد غیرمجاز که آموزش های لازم را ندیده اند می تواند حادثه آفرین باشد
  • قبل از خارج کردن مسافرین از داخل کابین،حتما کابین را به ترازِ طبقه برسانید،مسافرین نباید از داخل کابین به بیروم بپرند! یا از لابلای درب آسانسور،به بیرون کشیده شوند
  • حتما بعد از باز کردن درب طبقه آسانسور با کلید مخصوص،از بسته بودنِ درب اطمینان حاصل نمایید،چراکه بیشترین حوادث سقوط افراد به چاه آسانسور،به دلیل باز ماندن درب طبقات آسانسور می باشد.

بازرسی ادواری،حین نصب و پس از نصب آسانسور

فهامه،شرکت بازرسی فنی تاییدصلاحیت شده از سوی مرکز ملی تاییدصلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه بازرسی انواع بالابرها،آسانسور و پله برقی و پیاده راه ها (قبل از بهره برداری و ادواری) در سطح کشور.

 

بازرسی فنی بالابرها ؛ بازرسی تجهیزات ؛ بازرسی فنی

 

آسانسور ها چگونه کار می کنند؟

آسانسور به فرانسوی, (ascenseur) به انگلیسی (elevator) یا بالابَر ،اتاقکِ متحرکی است که به وسیله آن از طبقه‌ای به طبقات بالا روند یا از طبقه بالا به پایین فرود آیند. به عبارت دیگر آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقلِ عمودی است که جابجایی افراد یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد…(ادامه مطلب)