پروژه پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم:عملیات پیش راه اندازی

عملیات پیش راه اندازی پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم با ظرفیت ۳۵ هزار بشکه در روز در فاز نخست، به فرمان رییس جمهور در دی ماه ۱۳۹۹آغاز شد.

با راه اندازی نهایی این پالایشگاه در دو فاز ۳۵ هزار بشکه ای، تولید قیرِ با کیفیت ایرانی در پایین ترین سطح تقطیر در فرآیند پالایشگاهی نفت خام فوق سنگین، صادرات قیر ایران به بازارهای هدف  را به زودی با ابعادی گسترده تر عملیاتی خواهد کرد.قاسم محمودی مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم در این خصوص گفت: عملیات پیش راه اندازی بزرگترین پالایشگاه قیر کشور بدون حضور لایسنسور خارجی و تنها با اتکاء بر توان مهندسان داخلی محقق شده است.

وی افزود: پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم با ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده که در ۲ فاز مختلف و هر فاز ۳۵ هزار بشکه ظرفیت داشته باشد و این در حالی است که برای احداث این پروژه نزدیک به ۱۳۵ میلیون یورو از محل منابع ارزی کشور هزینه شده است.

محمودی همچنین گفت: از این میزان سرمایه گذاری حدود ۸۵ میلیون یورو از سوی صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص داده شده و الباقی هزینه ها برعهده شرکت بوده است. نفت فوق سنگین، نفتی است که همیشه صادر می شده است و مشتقاتش را کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می دادند و ما بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده از طریق تولید، تصمیم گرفتیم چنین پالایشگاهی را احداث کنیم.

مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم افزود: نفت سنگین درصد قیر بالایی دارد که ما آن  را در این پالایشگاه فرآوری و تولید کرده و برای بازار صادرات و یا استفاده داخلی آماده می کنیم.

محمودی با تصریح این که چنین طرحی تنها با به کار گرفتن فاز دوم خود به حداکثر سقف سود دهی می رسد گفت: در تدوام کار احداث فاز اول حدود ۲۰ درصد کارتاسیسات زیر بنایی در فاز دوم را هم  اجرایی کردیم. خوشبختانه منابع ریالی و ارزی این پروژه بزرگ  تامین شده و از این لحاظ دغدغه ای وجود ندارد و از سال آینده انتخاب پیمانکار به تدریج شروع شده و کار فاز دو نیز به سرانجام خواهد رسید.

وی اضافه کرد: تا کنون مبلغی حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان نیز به صورت ریالی هزینه شده است و این در حالی است که بر اساس برآوردهای انجام شده، تولید نهایی این پالایشگاه در پایان  بازه بهره برداری از یک فاز معادل ۹۳۵ هزار تن قیر در سال و ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک خواهد بود.

مدیرعامل پالایشگاه نفت فوق سنگین قشم اظهار کرد: بر پایه  برآوردهای انجام شده تولید نهایی این پالایشگاه در پایان بازه بهره برداری از یک فاز معادل ۹۳۵ هزار تن قیر در سال و ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک خواهد بود.

بر پایه اظهارات محمودی برای اجرای این طرح، مجوزهای مورد لزوم برای صادرات فرآورده های تولیدی این پالایشگاه  مورد پیگیری  قرار  گرفته و همچنین قرار است بخشی از نیاز بازار داخلی نیز از سوی محصولات این شرکت پاسخ داده شود. قرار است در طرح های توسعه ای این پالایشگاه با تعریف فاز ۳ تبدیل نفت خام سبک تولیدی نیز به فرآورده های پایین دستی ارزش افزوده بیشتری خلق شود.

حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه ازاد قشم نیز در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه سازمان متبوعش نسبت به  توسعه صنایع نفتی در قشم چه اهدافی را دنبال می کند گفت: مطالعاتی که توسط کارشناسان داخلی و خارجی صورت گرفته است نشان می دهد قشم در بخش نفت و پتروشیمی ظرفیت های قابل توجهی دارد واگر نگاه ویژه ای روی این بخش داشته باشیم خواهیم دید که چه بسا این منطقه بتواند یک نقطه استراتژیک در بخش نفت و پتروشیمی تلقی شود.

وی افزود: ما هم اکنون در این مناطق ۱۷ میدان هیدرو کربوری در داخل و خارج جزیره داریم که  ۴ میدان آن  مورد بهره برداری قرار گرفته و از آن گاز استخراج می شود و به بندر عباس و نقاط دیگر منتقل می شود.

پروژه اسکله نفتی حرا قشم

این پروژه یکی از بزرگترین اسکله‌های نفتی در جنوب کشور است که به  تامین مواد اولیه پالایشگاهی، نفت خام فوق سنگین و صادرات میعانات نفتی خواهد پرداخت، ۳۰ درصد از سرمایه‌گذاری این پروژه توسط سازمان منطقه آزاد قشم و ۷۰ درصد آن…(ادامه مطلب)

وی با اشاره به ظرفیت های جزیره قشم در حوزه صنایع نفت و گازو پتروشیمی اظهار کرد: طبق تفاهم های بسیار مطلوبی که با وزارت نفت داشته ایم هم اکنون حدود ۵۱ میلیون متر مکعب خوراک دریافت می کنیم  و چهار پتروشیمی را به فعالیت رسانده ایم که سرمایه گذارانی داخلی دارد و یک مجتمع پتروشیمی چینی را هم فعال کرده ایم که ۶ میلیون تن ظرفیت دارد.

وی اظهار کرد: در صورت فعالیت مداوم و بیشتر پتروشیمی ها در این منطقه، اسکله و بندر مخصوص بارگیری نیز می تواند برای درآمدهای پایدار  کشور و همچنین همین منطقه بسیار موثر باشد. این پالایشگاه که امروز مراحل پیش راه اندازی اش شروع شده در تمام بخش ها توسط نیروهای داخلی عملیاتی صورت گرفته  و با این کار یکی از اهداف سازمان منطقه آزاد در خصوص انتقال دانش فنی به دیگر مناطق کشور محقق شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر این که توانایی و ظرفیت های قشم در حوزه صنعت نفت بسیار زیاد است بیان کرد: در مجموع  اگر مشکلات و موانع دست و پاگیر اداری در پیش نباشد خیلی زود می توان طیف های مختلفی از این صنایع را  در جزیره قشم به فعالیت در آورد.

منبع:ایسنا

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، ارائه دهنده خدمات تخصصی بازرسی فنی،بازرسی مهندسی و ،بازرسی شخص ثالث،مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی (فنی-اقتصادی)، مشاوره مدیریت،مشاوره سرمایه گذاری،نظارت،کنترل و مدیریت پروژه های صنایع نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی کشور.

بازرسی صنایع نفت و گاز ؛ ارزیابی انطباق ؛