درباره پروژه احداث واحد فرآورش مرکزی (CTEP) طرح توسعه میدان نفتی آزادگان

نفت و گاز

شرکت پتروپارس علاوه بر اجرای پروژه های پُرچالشی مانند میدان گازی فرزاد، تنها شرکت ایرانی است که پا را فراتر از مرزهای کشور گذاشته و در پروژه های کابیندای شمالی (آنگولا) و دوبوکوبی (ونزوئلا) نیز فعالیت کرده است. شرکت پتروپارس با تامین مالی طرح ها و پروژه های خود نخستین پیمانکار ایرانی است که با تکیه بر توان شرکت نیکو (NICO) به عنوان تنها سهامدارش و بهره ‎گیری از دیگر منابع، قادر است منابع مالی مورد نیاز پروژه‎ ها را تامین نماید.

 شرکت پتروپارس ایران در سال ۱۳۸۱ به عنوان یک سازمان پروژه محور که در اجرای پروژه های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و به عنوان پیمانکار مهندسی، خرید و ساخت و یا مدیریت پیمان در راستای تحقق اهداف گروه پتروپارس تأسیس شد.این شرکت با تکیه بر تجربیات کسب شده در مسیر اجرای پروژه فاز۱۹، به عنوان پیمانکاری مورد اعتماد و توانمند در صنعت نفت شناخته شده است.

نظارت عالیه

میدان مشترک آزادگان جنوبی در مجاورت مرز عراق و حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد. پس از واگذاری مدیریت طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی (MC) به پتروپارس، قرارداد ساخت و راه ‎اندازی واحد فرآورش مرکزی این میدان نیز در قالب قرارداد EPCC، میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت پتروپارس امضا شد.

بازرسی مهندسی

مرکز فرآورش یا CTEP وظیفه جداسازی گاز، آب، نمک و دیگر مواد موجود از نفت خام را برعهده دارد و وجود آن نقش بسیار مهمی در توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و افزایش برداشت از آن خواهد داشت.ظرفیت پیش بینی شده در این واحد ۳۲۰ هزار بشکه در روز و سقفِ مالی در نظر گرفته شده برای اجرای آن ۲۸۰ میلیون یورو است که شامل انجام خدمات مهندسی، تامین کالا و تجهیزات، انجام کارهای ساختمان، نصب و راه‎اندازی و سایر خدمات می‌شود.

منبع: petropars.com

 

بازرسی فنی

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، پایه ۱ بازرسی فنی و خدمات اقتصادی از سازمان برنامه و بودجه،با قریبِ ۳۰ سال تجربه! ارائه دهنده خدمات تخصصی در صنایع نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی کشور می باشد.فهامه به عنوان پیمانکار انجام خدمات تامین نیروی انسانی در دفاتر پایپینگ ،مکانیکال،برق،ابزاردقیق،Welding-Joint Control System و استقرار مرکز کنترل اسناد DOC به تفکیک در دفاتر فنی و کنترل کیفیت واقع در سایت CTEP ، مشارکت و همکاری داشته است.

 

شما می توانید مراحل پیشرفت پروژه واحد فرآورش مرکزی میدان آزادگان جنوبی (CTEP) را اینجا ملاحظه فرمایید.

 

به منظور اجرای پروژه ی واحد فرآورش مرکزی (CTEP) در فاز اول توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، نفت و گاز از مجموعه چاه‌ ها به واسطه ۱۰ واحد جمع آوری مرکزی (Manifold) و واحدهای تفکیک گاز از نفت (GOSP) شمالی و جنوبی جمع آوری و به واحد فرآورش مرکزی انتقال می یابد.در واحد فراورش مرکزی، آب و نمک و رسوبات از نفت خام جدا شده، فشار بخار (RVP) و سطح سولفور (H2S) آن به منظور دسترسی به مشخصات نفت صادراتی تنظیم و سپس نفت خام تولید شده به تلمبه خانه تقویتی غرب کارون منتقل می شود. گاز استحصالی نیز فشرده شده و پس از نمک زدایی به کارخانه گاز مایع ۳۲۰۰ (NGL 3200) انتقال می یابد، آب های حاصل از این فرآیندها نیز به چاه های دفع آب (Disposal wells) تزریق می شوند، ظرفیت این پالایشگاه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ میلیون فوت مکعب گاز در روز است.

فهامه،مفتخر است که در این پروژه بزرگ، احداث واحد فرآورش مرکزی (CTEP) طرح توسعه میدان نفتی آزادگان به عنوان پیمانکار خدمات دفتر فنی و کنترل کیفی و مرکز کنترل اسناد ،مشارکت و همکاری داشته است.

 

بازرسی ؛ کنترل کیفیت ؛ مشاوره مدیریت ؛ امکانسنجی