برگزاری اولین جلسه کمیته ارزیابی شرکت های دانش بنیان استان البرز

دانش بنیان

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان البرز،کمیته ارزیابی شرکت های دانش بنیان استان البرز در تیرماه جاری و با حضور سرپرست محترم معاونت ارزیابی انطباق، و ریاست امور آزمایشگاه ها،نماینده  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده شرکت بازرسی فهامه برگزار شد.

گودرزوند افزود:با توجه به نامگذاری شعار سال ۱۴۰۱ مبنی بر “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین”، باید هرچه بیشتر در امر صدور پروانه‌های استاندارد برای فرآورده‌های دانش بنیان اقدام نمود تا هم موجب ارتقای سطح کیفیت فرآورده های دانش بنیان شود و هم رقابت پذیری این محصولات را در بازارهای بین‌المللی افزایش دهد.

 

دانش نماد

وی اشاره کرد: پروانه‌های استاندارد محصولات دانش بنیان، شامل علامت دانش نماد، گواهی نامه‌های انطباق(COC) و گواهی نامه‌های محصول (COP)می‌باشند. سرپرست معاونت ارزیابی انطباق خاطر نشان کرد: کنترل کیفیت کالاهای دانش بنیان از جمله اهداف و ماموریت ‌سازمان ملی استاندارد ایران است که با انجام نمونه‌برداری و آزمون‌ های استاندارد در آزمایشگاه‌های اداره کل یا آزمایشگاه‌های همکار تایید صلاحیت شده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

منبع: alborz.isiri.gov.ir

 

بازرسی محصولات دانش بنیان

شرکت مهندسی صنعتی فهامه،مفتخر است که در این پروژه، به عنوان شرکت بازرسی همکار اداره کل استاندارد البرز که منجر به صدور نخستین پروانه استاندارد دانش نماد استان البرز برای شرکت دانشبنیان رایان رشد افزار برای ۳ مدل محصول دستگاه اشعه ایکس گردید،مشارکت و همکاری دارد. فهامه، تقدیر شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای اجرایی سازی نظام استانداردسازی محصولات و خدمات دانش بنیان کشور.

 

تجاری سازی محصولات دانش بنیان

استاندارد محصولات دانش بنیان (گواهى دانش نماد) می تواند به عنوان گامی موثر در تجاری سازی و ورود محصولات دانش بنیان به بازار، بعنوان اصلی ترین چالش پیش روی شرکت های دانش بنیان است. صدور گواهی انطباق (KB_COC) و یا گواهی محصول (KB-COP)برای محصولات دانش بنیان این امکان را به شرکت دانش بنیان می دهد تا حتی بدون وجود استاندارد ملی با استفاده از استانداردهای معتبر بین المللی و یا کارخانه ای از سازمان ملی استاندارد، گواهینامه ای معتبر را برای تاییدمحصول خود دریافت کنند که در بسیاری از کشورهای دنیا نیز  معتبر است.

 

شیوه نامه ارزیابی و صدور، تمدید و ابطال گواهینامه انطباق و پروانه استاندارد محصولات دانشبنیان و علامت استاندارد دانش نماد ویژه محصولات دانش بنیان (مطلب مرتبط)

 

آشنایی با خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان از سوی معاوت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مطلب مرتبط)

 

کنترل کیفیت ؛ بازرسی فنی ؛ استاندارد ؛ COP