صدور اولین پروانه استاندارد دانش‌ نماد در کشور

دانش بنیان

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان تهران: این پروانه در کمیته علایم محصولات دانش ‌بنیان اداره‌کل، در شهریورماه، برای فرآورده “سیستم قطع شیر گاز حساس به زلزله” صادر شد.بنابر اعلام مدیرکل استاندارد استان تهران، گواهی دانش‌نماد برای فرآورده‌هایی صادر می‌شود که استاندارد ملی تشویقی برای ‌آن تدوین‌شده‌باشد و بر اساس آن استاندارد، ارزیابی می‌شوند،لازم بذکر است، تاکنون در استان تهران، ۷۷ گواهی انطباق محصول برای شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان صادرشده‌است.

 

کنترل کیفیت محصولات دانش بنیان

رییس سازمان ملی استاندارد ایران و هیات همراه از شرکت تولید کننده دستگاه قطع اتوماتیک گاز به هنگام وقوع زلزله! بازدید کرد .وی حفظ ایمنی برای سلامت جامعه را  از جمله وظایف سازمان ملی استاندارد ایران برشمرد و اظهار داشت: دستگاه قطع کننده الکترونیکی انشعابات گاز در هنگام وقوع زلزله که توسط یک شرکت دانش بنیان طراحی و تولید شده که در نوع خود بی نظیر است.

 

استاندارد محصولات دانش بنیان

شریعتی ‌با تاکید بر اجباری شدن استاندارد این نوع دستگاهها خاطر نشان کرد: علاوه بر آن لازم است الزامات استاندارد در جایگاه CNG و همچنین ایستگاه تقلیل فشار گاز اجرایی شود.وی همچنین دستور داد تا همانند اداره کل استاندارد استان تهران ، اجباری کردن استاندارد دستگاه قطع اتوماتیک گاز  در تمام کشور در دستور کار ادارات کل استاندارد استان ها قرار گیرد.وی توجه به نکات ایمنی برای به حداقل رساندن صدمات ناشی از  وقوع زلزله در برج های مسکونی و تجاری و در مراحل بعد، منازل مسکونی را مورد تاکید قرار داد.وی افزود: سازمان ملی استاندارد ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کمک و حمایت شرکت‌های دانشبنیان هم نشان استاندارد فناوری‌های نوین و هم نشان استاندارد دانش نماد را صادر می کند تا این شرکت ها بتوانند علاوه‌ بر کار تحقیقاتی به سمت تجاری سازی هم بروند.

منبع: tehran.isiri.gov.ir

 

فهامه،مفتخر است که در این پروژه در زمینه فرایند بازرسی، بازدید،کنترل ،ارزیابی و صحه گذاری آزمون های مربوطه، بعنوان شرکت بازرسی همکار اداره کل استاندارد تهران براساس شیوه نامه ارزیابی انطباق، گواهی نامه کیفیت و پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد (ویژه محصولات دانش بنیان) مشارکت و همکاری داشته است.

بازرسی محصولات دانش بنیان

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، تقدیر شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای اجرایی سازی نظام استانداردسازی محصولات و خدمات دانش بنیان در کشور و شرکت بازرسی همکار اداره کل استاندارد استان تهران در زمینه بازرسی فنی محصولات دانش بنیان از سال ۱۳۹۶ تاکنون.

استاندارد محصولات دانش بنیان (گواهى دانش نماد) می تواند به عنوان گامی موثر در تجاری سازی و ورود محصولات دانش بنیان به بازار، بعنوان اصلی ترین چالش پیش روی شرکت های دانش بنیان است. صدور گواهی انطباق (KB_COC) و یا گواهی محصول (KB-COP)برای محصولات دانش بنیان این امکان را به شرکت دانش بنیان می دهد تا حتی بدون وجود استاندارد ملی با استفاده از استانداردهای معتبر بین المللی و یا کارخانه ای از سازمان ملی استاندارد، گواهینامه ای معتبر را برای تاییدمحصول خود دریافت کنند که در بسیاری از کشورهای دنیا نیز معتبر است.

 

مدیریت کیفیت ؛ COP ؛ COC ؛ ممیزی