ایمنی آسانسورها در زمان قطع برق و توقف ناگهانی!

استاندارد و ایمنی آسانسور

آسانسورهای استاندارد، به گونه­‌ای طراحی شده اند که در هنگام بروز خطر، ترمز آن فعال می­‌شود. پس حرکت­ نکردن و گیر افتادن­تان نوعی واکنش آسانسور برای حفظ جان شماست. از دلایل بروز این خطرها:

  • قطع ناگهانی برق: که می تواند به دلیل ایجاد نقص در شرکت برق، اتصالی برق ها در ساختمان و… رخ دهد.
  • استفاده غیرصحیح: گاهی اوقات سیستم آسانسور به طریقی دستکاری می شود. مانند سوارشدنِ بیش از ظرفیت یا به زور باز نگه داشتن درب آن می تواند باعث توقف آن شود.(مطلب مرتبط)
  • نقص مکانیکی و الکتریکی: آسانسور همانند سایر وسایل الکتریکی و مکانیکی، ممکن است با نقص هایی روبرو گردد که در صورت بروز چنین اتفاقی، کابین از حرکت می ایستد.

آسانسور و پله برقی

در این مطلب قصد داریم تا نکات مهم و ضروری در زمان توقف ناگهانی آسانسور را یادآوری نماییم:

  1. اگر اتاقک آسانسور بین طبقات گیرافتاد، حتما ابتدا درخواست کنید کلید اصلی برق یا فیوز آسانسور (تابلوی قدرت یا همان تابلوی ۳ فاز  که فقط روی آن یک کلید گردان صفر و یک و ۳ عدد چراغ سیگنال کوچک قرار دارد)قطع گردد و بعد اقدام به خارج کردن خود کنید.

  2. قبل از خارج کردن مسافرین از داخل کابین،حتما کابین آسانسور را به ترازِ طبقه برسانید چراکه مسافران نباید از داخل کابین به بیرون بپرند یا از لابلای درب آسانسور به بیرون کشیده گردند!

  3. حتما بعد از بازکردنِ درب آسانسور با کلید مخصوص! از بسته شدن درب،اطمینان حاصل فرمایید، فراموش نکنید که متاسفانه بیشترین حوادث سقوط افراد به داخلِ چاه آسانسور بدلیل باز بودن درب طبقات آسانسور می باشد.(مطلب مرتبط)

بازرسی فنی آسانسور و پله برقی

فهامه،شرکت بازرسی فنی تاییدصلاحیت شده از سوی مرکز ملی تاییدصلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه بازرسی انواع بالابرها،آسانسور و پله برقی و پیاده راه ها (قبل از بهره برداری و ادواری) در سطح کشور.

بازرسی فنی ؛ بازرسی جرثقیل ؛ بازرسی تجهیزات ؛ قطع برق آسانسور

سامانه مدیریت بازرسی آسانسور و پله برقی

این سامانه در راستای استقرار دولت الکترونیک در سازمان ملی استاندارد ایران، جهت خدمات روان و شفاف بازرسی آسانسور براساس استاندارد های جاری سازمان در مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان طراحی گردیده است، که در ادارات کل استانی مورد بهربرداری قرا می گیرد.در این سامانه تمامی فرایند های در خواست بازرسی تا صدور تاییدیه ایمنی و کیفیت آسانسور انجام میگردد.

 

بازرسی فنی پله برقی

استفاده از پله برقی در اماکن عمومی مانند: متروها، پایانه‌های مسافری، فروشگاه‌ها و مراکز تجاری مزیت‌های رقابتی و ارزش افزوده بسیاری را به دنبال داشته است،بعنوان نمونه بسیاری از طبقات بالایی مراکز تجاری، به دلیل عدم وجود پله‌برقی با تردد بسیار کمتری مواجه اند و به همان نسبت رونق کسب و کار در آنها بسیار کمتر خواهد بود!