استاندارد و ایمنی تانکرهای سوخت با موج گیری تلاطم سیالات

بازرسی مهندسی

چرا تانکرهای حمل سوخت،استوانه ای شکل هستند؟

همه ما در هنگام رانندگی و تردد در سطح شهر ، قطعا صدها بار تانکرهای حمل سوخت مایع ( نفت،بنزین و …) را دیده ایم. اگرچه تانکرها در اندازه های مختلف هستند ،اما آیا به نکته جالبی که تقریباً در همه تانکرها رایج است توجه کرده اید؟ تمام تانکرهای حامل مایع به شکل استوانه ای هستند.آیا مخزنِ مستطیلی قادر به حمل حجم بیشتری از یک استوانه ای نیست؟ یا اینکه به نظر می رسد ساخت یک تانکر مستطیل شکل در مقیاس بزرگ آسان تر باشد. اما با این وجود ، چرا این کامیون ها تانکرهای استوانه ای (یا بیضوی) حمل می کنند؟

بازرسی تجهیزات

در مرحله اول ، یک ظرف استوانه ای “نقاط ضعیفی” ندارد که نیاز به تقویت کننده داشته باشد ، که به معنی استفاده از مواد بیشتر برای ساخت نفتکش است. در مقابل ، یک مستطیل یا مربع، دارای گوشه ها و اضلاع مسطح است که نقاط ضعفی برای فشار ایجاد می کند. به عبارت دیگر ، یک ظرف مستطیل شکل سریعتر از یک ظرف استوانه ای دچار فشار زیادی می شود.(به همین دلیل است که پنجره ها در هواپیماهای تجاری به جای کاملا مستطیل / مربع شکل، گرد هستند)اشکال کروی بهترین شکل برای قرار دادن مایعات است ، زیرا کروی شکل بودن سازه به شما امکان می دهد حداکثر حجم را برای یک سطحِ مشخص ذخیره کنید. با این حال ، حمل و نقل کره ها آسان نیست ، بنابراین بهترین انتخاب استفاده از تانکر های استوانه ای یا بیضی شکل است.

پایداری وسیله نقلیه ، به خصوص ,وقتی که حاملِ مایعاتی مانند روغن و گازهای قابل اشتعال مایع باشد ، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. به همین منظور ، شما بایستی شکلی را انتخاب کنید که مرکز ثقلِ آن تا حدِ ممکن به زمین نزدیک باشد. مستطیل ها و مربع ها از این نظر گزینه های ضعیفی هستند ، زیرا مرکز ثقل یک تانکر مستطیلی در ارتفاع بیشتری نسبت به یک تانکر استوانه ای قرار دارد.

بازرسی تجهیزات صنعت نفت و گاز

انواع مختلفی از کامیون های مخزنی وجود دارد که بسته به نوعِ مایعی که باید حمل شود دارای اشکال و حجم متنوعی هستند. کامیون های مخزنی می توانند بزرگ یا کوچک ، تحت فشار یا غیر تحت فشار ، عایق یا غیر عایق و … باشند. وسیله نقلیه ای که به طور خاص برای حمل بارهای مایع مانند آب، روغن یا گازها طراحی شده باشد ، به عنوان کامیون مخزن (یا کامیون تانکر) شناخته می شود. برخی از این کامیون های مخزن دار ، به ویژه کامیون های بسیار بزرگ ، کاملاً شبیه به واگن های ریلی حمل سوخت راه آهن هستند که احتمالاً در خطوط راه آهن شاهد جابجایی آن بوده اید.

بازرسی قطعات خودرو

حمل مایعات از هر نوع که باشد از دو جهت می تواند خطرناک باشد!

حرکتِ مواج مایع داخلِ مخزن در حین رانندگی، سبب ایجاد ضربه‌هایی (تلاطم سیال) در راستای طولی و عرضی می شود که این امر به راحتی می تواند موجب ناپایداری و در نتیجه حوادثی از قبیل قیچی کردن یا چپ شدن خودرو گردد.خطر دیگر، سرریز شدن و کنترل بخار این مایعات است که با توجه به جنس مایع، راه کارهای متفاوتی از جمله تعبیه سر ریز، تعبیه مسیر برگشت بخار و یا حمل تحت فشار مثبت برای آن ارائه گردیده است.

استفاده از موج گیرها (بافلها) در داخلِ مخزن، یک راه حل قاطع و مناسب برای غلبه بر چنین مشکلاتی است. بهره گیری از سیستم های ضد واژگونی RSP ،نیز می تواند به حل این مشکل کمک نماید.

 

بازرسی نوع خودرو ؛  بازرسی جایگاه های سوخت CNG ؛ ارزیابی انطباق

حمل و نصب مخازن کروی شکل صنایع نفت،گاز و پتروشیمی

مخازن کروی در قالب مخازن تحت فشار ASME به منظور ذخیره‌سازی مایعات و گازها در بسیاری از صنایع از جمله صنایع میان‌دستی، پایین‌دستی، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، پالایشگاه‌ها و … استفاده می‌شود. این مخازن می‌توانند محصولات زیادی مانند آمونیاک خشک، گاز مایع، NGL، بنزین…(ادامه مطلب)