تخصیص تسهیلات گمرکی به شرکت های دانش بنیان

محصولات دانش بنیان

با رایزنی های معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، تسهیلات گمرکی قابل توجهی به شرکت‌های دانش‌بنیان تخصیص یافت.این نامه حمایتی تنها برای محصولات دانش بنیان صادر می‌شود. صدور مجوز برای ورود موقت برای پردازش، حداکثر به میزان ظرفیت اسمی سالانه شرکت دانش‌بنیان سازنده یا تولیدکننده کالا است که به تأیید دبیرخانه کارگروه می‌رسد.

بازرسی کالای وارداتی

گاهی اوقات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق برای تولید محصولات صادراتی خود نیازمند واردات برخی مواد اولیه و محصولات خاصی هستند.برای نمونه ممکن است یک دستگاه پیشرفته دانش‌‌بنیان در داخل کشور، ساخته شود و شرکت دانش‌بنیان ابراز کند که این دستگاه در نهایت صادر خواهد شد،  اگر این شرکت برای ساخت این دستگاه نیازمند واردات یک موتور باشد،  این واردات بر اساس بسته حمایتی ورود موقت انجام می‌گیرد.

استاندارد دانش نماد

البته شرکت‌های دانش‌بنیان باید متعهد شوند تا محصول نهایی ساخته شده،  حتماً صادر شود و در داخل کشور استفاده نشود.«ورود موقت کالا برای پردازش»  به این معنی است که بابت واردات مواد اولیه و محصولاتی که در محصولات صادراتی استفاده می شود، حقوق گمرکی دریافت نمی‌شود.ضمنا کالاهای دانش‌بنیان صادراتی موردنظر، باید در فهرست کالاهای دانش‌بنیان مصوب کارگروه و جزو فعالیت‌های مورد تأیید شرکت باشد.

منبع: isti.ir

فهامه،شرکت بازرسی همکار اداره کل استاندارد استان تهران در زمینه بازرسی فنی محصولات دانش بنیان،جهت دریافت و صدور گواهی انطباق، گواهی محصول و نشان استاندارد دانش نماد(KB) شرکت های دانش بنیان از سال ۱۳۹۶ تاکنون.

 

بازرسی محصولات دانش بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با دریافت نامه از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری این محصولات و مواد اولیه مورد نیاز خود بدون پرداخت حقوق گمرکی وارد می‌کنند.شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان می‌توانند با معرفی دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، از اجازه ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای دانش بنیان صادراتی استفاده کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سامانه اینترنتی مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه کنند.

ارزیابی انطباق ؛ بازرسی فنی ؛ بازرسی محصولات نانوفناوری ؛مطالعات امکانسنجی