استانداردسازی پارکینگ های خودرو (مکانیزه-نیمه مکانیزه-تمام مکانیزه)

استاندارد پارکینگ خودرو

یکی از مراجع و ضوابط قانونی که برای ساخت پارکینگ مکانیزه باید دستورالعمل‌ها و بایدها و نبایدهای آن‌را در نظر بگیریم، مباحث مربوط به پارکینگ مکانیزه منتشر شده از سازمان ملی استاندارد ایران در سال ۱۳۹۴ با شماره ۲۰۵۳۳ و با عنوان پارکینگ‌های مکانیزه (خودرو) – الزامات و توصیه‌ها می‌باشد. هدف از تدوین این استاندارد تعیین حداقل ضوابط و مقررات برای طرح،اجرا و بهره برداری از سامانه های پارکینگ مکانیزه(خودرو) به منظور حصول اطمینان از نتیجهِ بخش بودن عملکرد آن می باشد.(مطلب مرتبط)

این استاندارد برای ارائه یک دیدگاه کلی از ویژگی های کلیدی،الزامات و توصیه های مورد نیاز کارفرمایان،طراحان،سازندگان و بهره برداران پارکینگ های مکانیزه در مواردی از قبیل ابعاد و اندازه ها،ویژگی ها مورد نیاز ایمنی،حفاظت و پیشگیری از حریق،ورودی و خروجی ها،میزان مجاز انتشار صوت و ارتعاش و ملاحضات ترافیکی مرتبط با احداث پارکینگ های مکانیزه کاربرد دارد.

 

بازرسی و استاندارد پارکینگ مکانیزه خودرو

فهامه،شرکت بازرسی همکار سازمان ملی استاندارد ایران و تاییدصلاحیت شده از طرف مرکزملی تاییدصلاحیت ایران(NACI) در زمینه بازرسی بالابرها (آسانسور،پله برقی و …) براساس استاندارد ایران ایزو/ آی ای سی ۱۷۰۲۰٫

 

بالابر و آسانسور

تاریخچه پارکینگ مکانیزه خودرو

مشکل کمبود جای پارک همیشه از مسائل اصلی در هر جامعه‌ای به شمار می‌آید. با افزایش جمعیت و همچنین میزان استفاده از وسایل نقلیه در سطح شهرها، مشکل کمبود جای پارک نیز جدی‌تر می‌شود. بنا بر مدارک موجود،تاریخچه پارکینگ مکانیزه در جهان از سال ۱۹۰۵ میلادی آغاز شده و مبدا اصلی و اولیه‌ی این پارکینگ‌ها به کشور آمریکا باز‌می‌گردد. بعد از احداث اولین پارکینگ مکانیزه در کشور آمریکا و استفاده‌ی مفیدی که از آن شد، سرانجام احداث پارکینگ‌های مکانیزه در کشورهای اروپایی در سال ۱۹۲۰ میلادی انجام شد.طراحی اولیه‌ی این پارکینگ‌ها به شکلی بود که برای پارک خودرو از یک آسانسور حمل کننده‌ی خودرو استفاده می‌شد و با جابه‌جا و بالا و پایین کردن خودروها و قرار دادن آن‌ها در جای مناسب، فرایند پارک خودرو انجام می‌شد.

به دلیل سرعت پایین سیستمِ نخستین این پارکینگ‌ها در پارک خودروها و کّند بودن در تحویل‌ گرفتن و همچنین تحویل‌دهی خودروها، استفاده از آن‌ها با مشکلات زیادی همراه بود. با این حال، وجود این مشکلات مانعی در استفاده از این پارکینگ‌ها در کشورهای مختلف جهان به وجود نیاورده و حداقل تعداد ۵۰ پارکینگ مکانیزه تا سال ۱۹۶۰ در سراسر نقاط جهان، احداث شد.

در دهه ۹۰ میلادی،با پیشرفت‌های گسترده‌ای که در تکنولوژی و صنعت رخ داد، شگردهای جدیدی برای احداث و راه‌اندازی انواع پارکینگ‌های مکانیزه با سیستم‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر به وجود آمد و برای ساخت مدل‌های جدید این پارکینگ‌ها از سیستم‌های هوشمند و کامپیوتری استفاده شد که همین موضوع باعث شد تا عملکرد این پارکینگ‌ها بهتر شده و سرعت و کیفیت آن‌ها نیز تقویت شود.نخستین کشورهایی که از این سیستم‌های هوشمند برای احداث پارکینگ‌های مکانیزه استفاده کردند کشورهای آلمان، آمریکا و ژاپن هستند. امروزه کشورهایی همچون اسپانیا، کره جنوبی، ایتالیا و همچنین چین سبک‌هایی جدید از این پارکینگ‌های مکانیزه را با دارا بودن سیستم‌هایی پیشرفته بکار می‌گیرند.

 

  • برای تماشای فیلمی جالب و دیدنی از اولین پارکینگ های مکانیزه خودرو! اینجا کلیک کنید.

 

خودرو و بالابر های مکانیزه

سابقه پارکینگ مکانیزه در کشور ایران نیز در نوع خود قابل توجه است:

متاسفانه درسال ۱۳۷۰ اولین پارکینگ بدون پشتوانه اطلاعات فنی در این زمینه سیستم برجی است که ناموفق بود.درسال ۸۷ اولین سیستم روتاری یاچرخ و فلکی(چرخشی) نصب شد.در سال ۸۹ بزرگترین پارکینگ مکانیزه کشور با ظرفیت ۱۸۰جای پارک با سیستم روتاری تأمین شدو بعد از آن نیز تا کنون با توجه به تجربه موفق و رضایت از سیستم روتاری،بنابر اطلاعات موجود، بیش از ۲۰۰۰ پارکینگ در شهر های مختلف کشور راه اندازی شده است که با توجه به تجربیات گذشته سیستم های دیگر (پازلی،برجی،گرند و…) هم در سطح کشور اجرا شده است.

تاریخچه پارکینگ مکانیزه، نظیر پارکینگ روتاری، نکات مثبت و مزایای استفاده از این پارکینگ‌ها را برای ما مشخص می‌کند که از فواید جانبی این پارکینگ‌ها، اشتغال‌زایی برای تعداد زیادی از افراد است.از دیگر مزایای این پارکینگ‌ها این است که صاحبان خودروها دخالتی در پارک خودرو ندارند و پس از تحویل دادن خودروی خود به گیت‌های ورودی و خروجی این پارکینگ‌ها، کلیه عملیات مربوط به پارک کردن و یا از پارک درآوردن خودروها توسط سیستم‌ پارکینگ مکانیزه انجام می‌شود.خودروها در این پارکینگ‌ها با امنیت بالایی پارک می‌شوند و آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود! چرا که بر خلاف پارکینگ‌های رمپی، در این پارکینگ‌ها امکان تردد افراد در بین طبقات پارکینگ وجود نخواهد داشت.(مطلب مرتبط)

 

بازرسی ؛ بازرسی فنی ؛ پارکینگ ؛ کنترل کیفیت ؛ بازرسی مهندسی