خودرو و آغاز فصل گرما

بازرسی قطعات خودرو

با آغاز فصل سرما از گوشه و کنار در مورد لزوم بازدید خودرو و انجام معاینات فنی می‌شنویم اما کمتر کسی در مورد فصل تابستان و شروع گرما صحبت می‌کند! در حالی که گرما، گرد و غبار و ترافیک‌های بی‌وقفه می‌تواند صدمات زیادی به خودرو وارد کند.

با رعایت برخی نکات مهم، علاوه بر آمادگی مواجهه با فصل گرما می توانید، ایمنی و کیفیت استفاده از خودروی خود نیز افزایش دهید:

استاندارد و ایمنی خودرو در فصل گرما

در اولین گام سراغ تایرهای خودرو بروید

حتماً می‌دانید که باید سالم‌ترین لاستیک‌ها را در چرخ جلو استفاده کنید؛ زیرا ترکیدن این لاستیک‌ها عواقب خطرناک‌تری را در پی دارد.فشار باد تایرها را که باید هر ماه اندازه بگیرید اما در فصل تابستان به این نکته بیشتر توجه کنید و در صورت کم باد بودن به سرعت آنها را تنظیم کنید.

ترمزهای خود را بررسی کنید

تغییرات دما و گرمای شدید می‌تواند روی کارکرد ترمزهای شما تأثیر بگذارد. بهتر است که قبل از آغاز گرما لنت ترمز خود را چک کنید. (مطلب مرتبط)

بررسی باتری

اگر می‌خواهید از وضعیت سلامت باتری ماشین خود مطمئن شوید باید سراغ ولتاژ آن بروید. به طور کلی میزان استاندارد ولتاژ برای یک باتری شارژ شده ۱۲.۶ تا ۱۲.۸ ولتاژ است و اگر باتری شما عددی پایین‌تر را نشان می‌دهد به این معنی است که شارژ باتری شما تخلیه شده است.

خودرو

خودروهای امروزی طوری طراحی شده‌اند که گرما دوست هستند؛ ولی میزان گرما هم محدودیت دارد. یک موتور احتراقی درون‌سوز در دمای حدود ٩٣ درجه سانتیگراد بالاترین کارایی را دارد ولی اگر بگذارید موتور زیادی داغ بشود، قطعات فلزی متحرک، شروع به ذوب‌شدن می‌کنند و با هم آمیخته می‌شوند. این امر باعث بروز مشکلاتی برای موتور اما خودروها یک سیستم خنک‌کننده هوشمند دارند که از یک خنک‌کننده شیمیایی به نام ضد یخ-ضدجوش، چند پمپ، شیلنگ، فن و ترموستات استفاده می‌کند تا دمای بهینه خودرو را حفظ کند. ولی هر مشکلی برای این سیستم پیش بیاید، از جمله: کم‌شدن مایع خنک‌کننده، شیلنگ‌های ترک‌خورده، بست‌های ُشل یا شکسته‌شده یا وجود نشتی در رادیاتور می‌تواند باعث جوش ‌آوردن موتور و از کار افتادن آن گردد.

میزان روغن موتور را بررسی کنید

درست است که به طور معمول میزان روغن را هر هزار کیلومتر بررسی می‌کنیم، اما توصیه متخصصان این است که قبل از سفرهای طولانی و یا پیش از آغاز فصل گرما هم این کار را تکرار کنید. فراموش نکنید که حداقل ۵ دقیقه قبل از بررسی باید موتور را خاموش کنید.(مطلب مرتبط)

مطمئن شوید که خنک‌کننده شما خنک است!

سیستم خنک کننده موتور کمک می‌کند تا موتور خودرو در دمای استاندارد کار کند. اگر سیستم خنککننده موتور به موقع بازدید نشود و مشکلات آن رفع نشود در کارکرد موتور اختلال ایجاد می‌کند که می‌تواند هزینه‌های گزافی را برایتان بتراشد. اگر درجه آب خودرویتان دمای بیش از حد موتور را نشان می‌دهد حتماً این موضوع را جدی بگیرید!

بازرسی خودرو و موتورسیکلت ؛ ارزیابی انطباق

 

ایمنی و حقوق مصرف کنندگان

تشکیل یک کمیته جدید در زمینه حوادثِ مصرف کنندگان ،در سازمان بین المللی ایزو.خرابی آسانسورها، جایگزینی تجهیزات زمین بازی و محصولات معیوب تنها برخی از مواردی هستند که مردم جهان بصورت روزانه به واسطه آنها آسیب می بینند! و اولین تماس، همراه با شکایت است…(ادامه مطلب)

 گواهی تطابق تولید ؛ بازرسی تجهیزات؛ بازرسی فنی