دانستنی های حمل و نقل ریلی

صنعت ریلی

در ناوگان حمل و نقل ریلی، حوادث جاده ای کمتر است و می توان گفت تصادفات خیلی کمی را شاهد هستیم. کاهش هزینه ها نیز از دیگر مزایای این نوع حمل و نقل است که می توان به آن اشاره کرد. جابه جایی مسافر و کالا با حمل و نقل ریلی نسبت به دیگر ناوگان ها تا حدودی کاهش هزینه را در پی دارد. به عنوان نمونه بار هر ۵ کامیون با یک واگن جابه جا می شود در نتیجه هزینه ها کاهش پیدا می کند.

مطالعات امکانسنجی (فنی-اقتصادی)

با توجه به اهمیت حمل و نقل ریلی، در تدوین برنامه های توسعه ای کشور باید توجه خاصی به این مهم شود. همچنین حمل و نقل ریلی یکی از راه های تاثیرگذار بر بهبود وضع آلایندگی و کاهش حجم تردد است زیرا حجم زیادی از ترافیک جاده های استان را که ناشی از خودرو هایی است که از این شهر عبور می کنند برطرف خواهد کرد.

قطار سبک شهری یا LTR (Light Rail Transit)

این قطارهای سبک معمولاً از یک تا سه واگن تشکیل می‌شوند و با استفاده از نیروی الکتریسیته در مسیری حفاظت شده بر روی سطح زمین، زیر زمین یا بالاتر از سطح زمین حرکت می‌کنند. استاندارد های بین‌المللی، ظرفیت حمل مسافر برای این روش را چهار هزار تا دوازده هزار نفر در ساعت تعیین کرده‌اند.

سر فاصله زمانی:به زمان بین خروج یک قطار از ایستگاه تا ورود قطار بعدی به ایستگاه را سر فاصله زمانی(Headway) می‌گویند.

ریل سوم:به ریلی که جریان برق را از طریق رسیپتور هدایت می‌کند ریل سوم (Third Rail) می‌گویند. این ریل معمولاً از جنس استیل است که در آن ترکیبات آلیاژ آلومینیوم و درصد کمی کربن نیز وجود دارد.

سیستم علائم (Signaling) را می‌توان یکی از سیستم‌های بسیار مهم در تأمین امنیت قطارها دانست. این سیستم وظیفه حفاظت از قطارها را بر عهده دارد. این سیستم با بررسی قطارها و صدور دستورات لازم از برخورد آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند. همچنین از دیگر وظایف این سیستم توقف قطارها در هنگام رسیدن به سیگنال توقف و کنترل قطار در قوس‌ها و داخل ایستگاه نیز بر عهده این سیستم است.

بازرسی فنی

شرکت مهندسی صنعتی فهامه،شرکت بازرسی فنی دارای رتبه تایید صلاحیت از سامانه جامع هوشمند نظام فنی و اجرایی راه آهن ج.ا.ا بعنوان ناظر تعمیرات و تامین قطعات واگن های باری-مسافری قطارهای کشور.

 

ارزیابی انطباق ؛ بازرسی کالا ؛ بازرسی استاندارد ؛ بازرسی مهندسی

 

استاندارد و ایمنی خطوط ریلی

دستگاه پروفیل نگاری لیزری چرخ قطار،کار اصلی این دستگاه، برداشت و اندازه گیری اطلاعات مهندسی پروفیل چرخ قطار است.پروفیل چرخ قطار به منحنی چرخ قطار در محل تماس با ریل گفته می شود که نقش بسیار مهمی در انتقال بار استاتیکی و دینامیکی قطار به ریل و همچنین جلوگیری از خروج چرخ از روی ریل ایفا می کند…