گرداننده فوقانی تاپ درایو(Top drive)

نفت و گاز

تاپ درایو، یک موتور هیدرولیکی یا الکتریکی می‌باشد، که به صورت دستگاهی مجزا در دکل حفاری نصب می‌گردد و رشته حفاری و در نتیجه مته را به حرکت در می‌آورد. سیستم‌های گرداننده فوقانی از سال ۱۹۸۲ به صنعت حفاری وارد گردید و جایگزین لوله چند وجهی (کیلی/ Kelly) شد.

کالای نفت ،کیفیت استاندارد ایمنی

سیستم‌های حفاری مجهز به گرداننده فوقانی، انجام عملیات حفاری را از طریق تسریع فرایند بالا کشیدن تجهیزات از درون چاه و انتقال آنها به سطح دکل، بسیار سریع‌تر نموده‌اند. از مزیت‌های مختلف گرداننده‌های فوقانی (تاپ درایوها) در عملیات حفاری، می‌توان به: افزایش قدرت کنترل چاه‌های نفت و گاز، جلوگیری از گیر کردن لوله‌های حفاری، کاهش زمان باز و بسته کردن لوله، قابلیت چرخش کامل در لوله‌های فوقانی، شتاب بخشیدن به عملیات حفاری و در نهایت افزایش راندمان حفاری، اشاره کرد.

بازرسی فنی تجهیزات نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی

پیشرفت و توسعه روز افزون علم حفاری خصوصاً استفاده هر چه بیشتر از موتورهای الکتریکی با راندمان بالا و وزن کمتر، ورود مدارهای پیشرفته برقی و الکترونیکی در پروسه­ های مکانیکی و معایب موجود در روش حفاری RT را می­توان از جمله دلایل اصلی ورود ماشین و پکیج محرک فوقانی (TD) به عرصه و صحنه حفاری دانست. مجموعه تاپ درایو محرک و چرخاننده رشته حفاری (Drillstring) است که بر روی دکل حفاری و در ارتفاع مناسب نصب می­شود. مکانیزم عملکرد در این پکیج کاملاً با روش حفاری RT متفاوت است بطوری که این دستگاه مانند یک دریل ستونی که موتور محرک آن در قسمت بالا بوده عمل نموده و از بالا نیروی قائم و حرکت دورانی را از طریق یک گیربکس بر رشته حفاری اعمال می­نماید. در حالی که در RT مجموعه محرک ثابت بوده و حرکت و گشتاور از طریق میز گردان، بوش کلی و Kelly به رشته حفاری منتقل می­شدند. این پکیج با قابلیت­های ویژه­ای که دارد به صورت اتوماتیک و با استفاده از نیروی هیدرولیکی توانایی بستن و باز کردن مته و ابزار بُرش، برداشتن لوله حفاری از محل مخصوص، هم مرکز کردن آن با محور دستگاه و بستن آن را دارد. بنابراین در این دستگاه­ها علاوه بر اینکه تا حد زیادی نقش اپراتور در حفاری حذف شده، زمان انجام فرآیند حفاری نیز کاهش یافته است.

بازرسی کالا ،صنایع نفت و گاز

“تاپ درایو” یکی از ماشین آلات کلیدی و مهم در صنعت نفت است که بهره برداری از آن علاوه بر افزایش سرعت عملیات حفاری از نظر ایمنی نیز بسیار مهم و باعث جلوگیری از حوادث حین حفاری نظیر کنترل انفجار ناشی از وجود حفره‌های گازی در عملیات حفاری چاه‌های نفت می‌ شود، از این محصول در صنعت نفت و برای توسعه میدان‌های نفتی اکتشاف شده اعم از میدان‌های خشکی و دریایی استفاده می‌شود.

صنعت نفت

در این قسمت به بررسی اجزای دستگاه تاپ درایو می پردازیم، این دستگاه شامل:

 • قوای محرکه (Motor Drive)
 • مفصل گردان (Swivel)
 • محور خنثی کننده گشتاور معکوس (Torque Tube)
 • مکانیزم حمل ­کننده لوله (Pipe Handler)
 • نحوه عملکرد حمل کننده لوله

تجهیزات نفت

در تاپ درایو مجموعه قوای محرکه که از موتور و گیربکس (Motor Drive) تشکیل شده است به همراه مفصل گردان بر روی گاید راهنما (Torque Tube) که نقش هدایت و حفظ راستای حرکت و تحمل نیروهای اعمال شده مخالف در حین حفاری را دارد نصب شده است. به این مجموعه مکانیزم حمل کننده لوله Pipe Handler و ابزار و بسته کردن لوله (Torque Wrench) اضافه می ­شود. مکانیزم حفاری در تاپ درایو بشرح ذیل انجام می­ شود:

لوله ­های حفاری به میزان طول لازم به یکدیگر متصل شده (معمولاً ۳ عدد لوله) و در محل مخصوص (Mouse Hole) قرار می­گیرند. تاپ درایو توسط حمل­کننده (Pipe Handler) لوله ­ها را از محل خود برداشته و به نقطه بالای دکل منتقل می­شود. لوله­ های حفاری توسط این سیستم به زیر دستگاه تاپ درایو رفته و توسط مکانیزم اتصال لوله ­ها به تاپ درایو متصل می­شود. پس از این مرحله با حرکت موتور و اعمال نیروی قائم عملیات حفاری شروع شده تا زمانی که تاپ درایو به پائین­ ترین نقطه ممکن برسد. در این مرحله موتور محرک متوقف می­شود و لوله ­ها که در داخل چاه قرار دارند توسط تجهیزات سرچاهی بر روی دهانه چاه محکم می­شوند سپس انتهای لوله توسط دستگاه باز می­شود و تاپ درایو مجدداً این سیکل را از مرحله برداشتن لوله آغاز می­کند. در این قسمت ابتدا لوله حفاری جدید از قسمت پایین به رشته حفاری موجود در داخل چاه متصل شده و بعد در قسمت بالا و مانند نوبت قبل به دستگاه تاپ درایو متصل می­ شود.

کنترل کیفیت در تجهیزات صنایع نفت و گاز

برخی از مزایای تاپ درایو شامل:

 • کاهش زمان حفاری
 • برخورداری از دوران معکوس
 • ایمنی
 • تأمین نوع حفاری
 • کنترل اتصال و انفصال لوله ­ها
 • برقراری سریع­تر جریان پمپ
 •  افزایش عمق حفاری
 • کاهش هزینه ­ها

همچنین برخی از معایب تاپ درایو شامل:

 • در تاپ درایو از آنجائیکه مسیرهای انتقال انرژی (برق، هیدرولیک) در طول دکل حرکت دارند آسیب­ پذیری آن­ها خصوصاً اگر در شرایط نامساعدی نگهداری شود قابل توجه می­باشد.
 • با توجه به وزن قابل توجه کابل­ها و شلنگ­های گل حفاری پیش ­بینی تکیه­ گاه­های قوی و قابل اطمینان علاوه بر افزایش هزینه باعث سنگین ­تر شدن تجهیزات حفاری و نهایتاً دکل خواهد شد.
 • با توجه به استفاده از سیستم­های هیدرولیک در پکیج­ های تاپ درایو، افت فشار ناگهانی در این سیستم ممکن است باعث اختلال در گرفتن و ثابت کردن لوله ­های حفاری شود. همچنین، معمولاً محیط استفاده از دستگاه­های TD خورنده است این موضوع می­تواند باعث کاهش ایمنی شیرهای هیدرولیک شود.
 • از آنجا که استفاده از سیستم­ های هیدرولیک جهت برداشتن، نگه داشتن و بستن لوله ­ها از ضروریات این پکیج ­ها می­باشد خرابی و از کار افتادن عملکرد تاپ درایو را دچار مشکل و وقفه خواهد کرد.
 • با توجه به اینکه تاپ درایو سیستم جدیدتری نسبت به روش­های جاری و مرسوم مانند Rotary Table می­باشد هزینه سرمایه­ گذاری اولیه در آن­ها بالاتر و حساسیت تعمیر و نگهداری نیز قابل توجه می­باشد.

شایان ذکر است که پکیج تاپ درایو با توجه به محل نصب و سیستم محرکه قابل تقسیم ­بندی است.

 

طرح توجیهی و مطالعات امکانسنجی

شرکت مهندسی صنعتی فهامه، پایه ۱ بازرسی فنی و خدمات اقتصادی در صنایع نفت،گاز،پتروشیمی و پالایشگاهی از سازمان برنامه و بودجه کشور.